Jak się jednak okazuje, czasem lepiej wybrać tę mniej wygodną opcję. Osobiście przeprowadzona diagnostyka nie zawsze oszczędza pieniądze, czas i nerwy. Przykładem mogą być domowe testy na HIV, od samego początku oprotestowane przez specjalistów od chorób zakaźnych. W tym bowiem przypadku sprawa jest na tyle poważna, że pacjent widzący pozytywny wynik testu (wynik, który zresztą wcale nie musi być prawdziwy – każde takie badanie ma pewien margines błędu) może wpaść w panikę, a nawet targnąć się na życie. Dlatego pamiętajmy, że w razie problemów wizyta w gabinecie lekarskim i tak nas nie ominie...

Menopauza


Jej nadejściu towarzyszą liczne i nie zawsze przyjemne objawy, ale sam moment, w którym wygasa czynność jajników, wcale nie jest łatwo na tej podstawie określić. Pomaga w tym test strumieniowy mierzący poziom hormonu folikulotropowego (FSH) w moczu. Naukowcy pracują też nad testem, który pozwoli przewidzieć nadejście menopauzy z co najmniej kilkuletnim wyprzedzeniem, ale na razie wymaga on pobrania krwi w celu oznaczenia poziomów FHS, MIS (Müller Inhibiting Substance) oraz inhibiny B.
Menopauza test
Cena: 20 zł


Chlamydie


Te specyficzne bakterie przenoszone drogą płciową mogą być przyczyną schorzeń układu moczowego i dróg rodnych. Skutki bywają bardzo poważne, łącznie z niepłodnością i zagrożeniem dla ciąży. Test wykrywa specyficzny enzym wytwarzany przez chlamydie – wystarczy wykonać wymaz znajdującym się w zestawie wacikiem, a następnie umieścić go w zbiorniczku z odczynnikami. Uwaga – produkt trudno dostępny.
HandiLab C
Cena: 56 zł


Infekcje dróg rodnych


Mamy XXI wiek, ale mikroby trzymają się mocno i nadal często atakują wrażliwe organizmy kobiet. Aby sprawdzić, czy podejrzanie wyglądający śluz jest pierwszą oznaką infekcji, wystarczy użyć specjalnej wkładki do bielizny, która „sama” zbiera próbkę i reaguje na zmiany jej odczynu (pH). Jeśli odbiega on od normy, może to oznaczać obecność chorobotwórczych bakterii lub pasożytów.
DiagoSense, Vi-Sense
Cena: 18–24 zł


Płyn owodniowy


Jego pojawienie się ma znaczenie dla kobiet w ciąży – zwiastować może zagrożenie dla jej prawidłowego przebiegu albo zbliżający się poród. Test wykrywa charakterystyczne zmiany odczynu (pH) wydzieliny z pochwy i ma formę wkładki higienicznej, którą wystarczy przyczepić do bielizny.
Bobo Safe, Al-Sense
Cena: 38–44 zł


Owulacja


Tylko część kobiet „czuje”, kiedy zbliża się ten najważniejszy moment cyklu. Inne muszą skorzystać z testu – zwłaszcza jeśli próbują zajść w ciążę. Mierzy on w moczu poziom hormonu luteinizującego (LH), który odpowiada za uwalnianie komórek jajowych z jajnika. Do wyboru są zarówno testy płytkowe (tu próbkę nakłada się kroplomierzem), jak i strumieniowe (jak sama nazwa wskazuje, ich końcówkę wystarczy na chwilę zanurzyć w strumieniu moczu). A jeśli odczytywanie wyniku z pasków wydaje się zbyt trudne, można zainwestować w droższy test cyfrowy, który o wyniku informuje za pomocą napisu na ciekłokrystalicznym wyświetlaczu.
Averco, Bobo Plan, Clearblue, Clear Plan, LH Test, Ovu Quick itd.
Cena: 17–124 zł


HIV

Domowe testy wykrywające obecność przeciwciał przeciw wirusowi w niewielkiej próbce krwi są na rynku od lat, ale bardzo trudno je dostać. Początkowo miały w miarę przystępne ceny rzędu 60–80 zł. Dziś są tak drogie, że chętnych jest niewielu. Zwłaszcza że wykonanie badania w prywatnym gabinecie to wydatek około trzydziestu złotych, a w wielu placówkach można przeprowadzić je bezpłatnie i oczywiście anonimowo (więcej informacji – www.aids.gov.pl).
Hema Strip 1/2, No HIV Logic
Cena: ok. 200 zł


Ciąża

Kolejny niezbędnik w arsenale przyszłych matek. Zasada działania i wybór produktów jest podobny jak w przypadku testu owulacyjnego – tyle że substancją badaną jest tu ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG), czyli hormon produkowany przez zarodek, a w późniejszych etapach ciąży także przez łożysko. Testy te są łatwo dostępne w każdej aptece i większych drogeriach.
Acon, Amil, As 100, Bobo Plan, Clearblue, Pink Test, Pre Test, Quick Vue, Quixx, Romed, Seratec, Unitest itd.
Cena: 8–49 zł