Czy cieszy Cię to, co robisz w życiu, i masz głębokie poczucie sensu, że Twoja praca stanowi wartość? Czy budząc się rano zaczynasz dzień z energią i entuzjazmem, a większość zawodowych wyzwań napełnia Cię radością? Jeśli na oba pytania odpowiedziałeś twierdząco, gratulacje! Jesteś prawdopodobnie we właściwym miejscu. Jeśli nie, może to być znak, że brakuje Ci MOJO i nadszedł czas na zmiany!

W swojej książce dr Marshall Goldsmith definiuje MOJO jako pozytywne nastawienie do czynności wykonywanej w danej chwili, które wynika z naszego wewnętrznego stanu ducha i jest widoczne dla otoczenia.

Osoba, która ma swoje MOJO emanuje w pracy pozytywną energią, entuzjazmem, chętnie podejmuje się nowych wyzwań, swoją postawą inspiruje innych, jest proaktywna. O takiej osobie myślimy i mówimy „właściwy człowiek na właściwym miejscu”.

Jak to zrobić? Jak znaleźć swoje MOJO? Przede wszystkim potrzebujesz dwóch rzeczy: po pierwsze sprecyzowania co jest dla Ciebie ważne w życiu a następnie stworzenia, spisania i wdrożenia w życie swojej misji.

 

Odkrywamy życiową misję – praktyczne ćwiczenia

Znajdź pracę, którą lubisz, a do końca życia nie będziesz musiał pracować.

Konfucjusz

Entuzjazm, pozytywne nastawienie, radość z wykonywanej pracy biorą się z tego, że robisz to, w co głęboko wierzysz, co popierasz, co ma dla Ciebie sens. Gdy jeszcze dodatkowo jest to zgodne z Twoimi predyspozycjami i talentami, możesz osiągnąć w tym prawdziwe mistrzostwo, a wykonywana praca będzie przynosiła Ci wiele sukcesów. Oto pytania, które pomogą Ci odkryć swoje wartości i określić osobistą misję:

  • Co ważnego chcę wnieść do świata, pracy, życia? 

Na przykład:

  • chcę aby ludzie mogli się ze sobą łatwiej i szybciej komunikować
  • chcę tworzyć miejsce do nauki, w którym dzieci mogłyby wykorzystywać swoje naturalne talenty zamiast powielać schematy narzucane przez szkołę
  • Jakie są moje największe talenty?