Czym tak naprawdę jest zielona kawa? Czy rzeczywiście pomaga w odchudzaniu? Czy wszystkie kontrowersje i dyskusje na jej temat mają uzasadnienie?

Z show Dr. Oza do sklepów z suplementami

Jak wiele suplementacyjnych hitów i tabletek odchudzających, zielona kawa zyskała sławę dzięki popularnemu amerykańskiemu talk-show prowadzonemu przez kardiochirurga dr. Oza. Doktor Oz wykreował setki (jeśli nie tysiące) hitów, a po każdym jego programie, obwieszczającym odkrycie nowego super środka odchudzającego, tysiące Amerykanów, a później setki tysięcy ludzi z całego świata ruszają na zakupy, by zaopatrzyć się w zachwalane przez Oza specyfiki.

Podobnie rozpoczęła się medialna kariera zielonej kawy. W miarę narastania szumu wokół niej w mediach pojawiało się coraz więcej przekłamań. Dziś trudno już jednoznacznie wskazać, które informacje na jej temat są prawdą, a które wierutnym kłamstwem.

Co na to nauka z prawdziwego zdarzenia?

Dr Oz jest nie tylko lekarzem, ale i showmanem. Nie stroni od ekscytacji, efektownych sformułowań, emocjonalnego podejścia do omawianych tematów. Wiele osób bez żadnych zastrzeżeń traktuje go jak wyrocznię i chętnie przekazuje dalej informacje o zachwalanych przezeń produktach metodą wirusową – poleceniami wśród znajomych i nieznajomych (w sieci).

Każdy taki wirus trafia i do naszego kraju. Postanowiliśmy wirusa okiełznać weryfikując otrzymane informacje. Jak zielona kawa wytrzymuje tę konfrontację? Okazuje się, że całkiem nieźle.

Z ogólnodostępnych danych publikowanych w bazach naukowych artykułów medycznych, takich jak pubMed.gov czy webMD.com wynika, że choć badania, którym poddano ekstrakt z zielonej kawy i jego wpływ na ludzki organizm nie są jednoznaczne, to prawdopodobnie jest ona skuteczna (według skali stosowanej przez Amerykańską National Library of Medicine: possibly effective) w zwalczaniu nadwagi i nadciśnienia. Co do pozostałych zastosowań, takich jak pomoc w leczeniu cukrzycy typu 2, choroby Alzheimera i infekcji, nie można ferować jednoznacznego wyroku, bo dane naukowe są niewystarczające, choć niektóre z nich brzmią obiecująco.

Z powyższego wynika, że naukowcy skupiali się dotąd na badaniu wpływu ekstraktu z zielonej kawy na procesy mogące mieć wpływ na odchudzanie, cukrzycę typu 2, przebieg choroby Alzheimera i leczenie infekcji. Wszystkie inne przypisywane mu działania opierają się na domniemaniach i nie mają żadnych naukowych podstaw.

Tabletki z zieloną kawą

Wprowadzenie na rynek tabletek z zieloną kawą i stwierdzenia, że są one pomocne w odchudzaniu mają więc naukowe uzasadnienie. Ekstrakt z zielonej kawy poprawia metabolizm i reguluje gospodarkę insulinową, co przekłada się również na ograniczenie łaknienia (zmniejszenie apetytu). Nie zmienia to jednak faktu, że część osób, które stosowały już ekstrakt z ziaren zielonej kawy w celu pozbycia się nadwagi, wystawia mu oceny bardzo negatywne.

Skąd takie rozbieżności w ocenie, pytamy Anitę Jurkin, związaną z branżą suplementacyjną, opiekunkę merytoryczną bloga Chudzianka.pl: „Mnie to nie dziwi. Każdy produkt dostępny na rynku podlega przede wszystkim subiektywnym ocenom użytkowników i nauka ma tu niewiele do powiedzenia. Po środki wspomagające odchudzanie, w tym po ekstrakty z zielonej kawy takie, jak choćby bardzo popularny Green Coffee Extract, czy Green Coffee Bean Max, sięgają osoby, które nie potrafią samodzielnie poradzić sobie ze zrzuceniem nadwagi i mają nazbyt wyśrubowane, nierealne wręcz oczekiwania. Stąd biorą się rozczarowania. Zdaniem nauki – ekstrakt z zielonej kawy wspomaga utratę wagi, a i spora część osób pomagających sobie tym ekstraktem ocenia go bardzo wysoko. Decydująca, nie tylko moim zdaniem, jest realność oczekiwań. Radzę więc nie zwracać uwagi na reklamy, a wnikliwiej czytać wnioski płynące z badań”.

Więcej informacji na temat składu wspomnianych wyżej preparatów z zieloną kawą szukaj na stronie Green Coffee Extract.

Szum medialny, ekscytacja dr. Oza czy polecenia znajomych równie dobrze mogą nam pomóc w dokonywanych wyborach, jak i wyprowadzić na manowce. Co do ekstraktu z zielonej kawy – jest najprawdopodobniej skuteczny. Z dalszymi ocenami, stwierdzeniami i wnioskami należałoby poczekać do kolejnych badań.