Naukowcy amerykańscy opublikowali wyniki badania kontaktów społecznych i rozpowszechniania przez nie problemów ze zdrowiem. Okazało się, że jeśli w rodzinie czy w pracy otaczają nas ludzie z nadwagą, to ryzyko, że również przybierzemy na wadze, istotnie się zwiększa. Badanie to dotyczyło nie tylko otyłości – okazało się również, że im więcej naszych wirtualnych znajomych nie może poradzić sobie na przykład z depresją, tym częściej na stany depresyjne cieprimy i my.  

        Nicholas Christakis, profesor socjologii medycznej z Uniwersytetu Harvarda i James Fowler z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego w ciągu 32 lat obserwowali stan zdrowia ponad 12 tys. ochotników, biorących udział w różnych społecznościach – realnych i wirtualnych. Wyniki tego długofalowego badania zostały przedstawione na konferencji International Workshop and Conference on Network Science. Badania porównawcze przeprowadzone zostały według kilku parametrów - brano pod uwagę wagę ciała, palenie papierosów, ogólną kondycję fizyczną oraz choroby sercowo-naczyniowe. 

          W trakcie eksperymentu naukowcy sprawdzili, czy problemy zdrowotne mogą być przekazywane przyjaciołom, kolegom i krewnym poprzez społeczne kontakty. Okazało się, że jeżeli nasi znajomi cierpią na nadwagę, wzrasta prawdopodobieństwo, że i my będziemy mieli problemy z naszą tkanką tłuszczową. Jeżeli jeden z małżonków jest otyły, ryzyko otyłości drugiego z nich wzrasta do 37%. W rodzeństwie ryzyko to wzrasta do 40%, a w sieciach społecznych – do 57%. Jeśli nasz kolega z pracy jest otyły, jesteśmy narażeni na otyłość w 41%.  

          Autorzy badania twierdzą, że udało im się wyjaśnić prawidłowość rozpowszechniania się problemów zdrowotnych. Opiera się ona na tej samej zasadzie, co strategia marketingu wirusowego, w której sami użytkownicy Internetu nieświadomie rozpowszechniają reklamę określonego produktu. Zgodnie ze słowami doktora Christakisa otrzymane wyniki pozwalają wysnuć przypuszczenie, że istnieją podstawy biologiczne „wirusowego” rozpowszechniania się problemów zdrowotnych. Znany naukowiec, profesor Albert-László Barabási z Northeastern University w Bostonie, zgadza się z Christakisem, lecz dodaje od siebie, że odkryte wpływy są znaczne i wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy. Jednakże rezultaty badań nie oznaczają bynajmniej, że powinniśmy wybierać sobie przyjaciół pod względem wagi czy innych parametrów zewnętrznych. Wyniki badań naukowców pomogą wyjaśnić i zrozumieć właściwe przyczyny rozpowszechniania się różnych problemów zdrowotnych, oraz pokażą, w jaki sposób z nimi walczyć. JSL

www.ifr.ac.uk