Postawny mężczyzna, ubrany w mundur oficera Wehrmachtu niczym robot maszerował tam i z powrotem przed wielkim lustrem, na przemian salutował albo wyrzucał rękę w pozdrowieniu: „Heil Hitler!”. Kiedy zmęczył się, nastawiał płyty na patefonie i pogwizdywał albo nucił melodie niemieckich marszów i piosenek. Tak Nikołaj Kuzniecow w bazie szkoleniowej sowieckiego wywiadu pod Moskwą na początku 1942 r. przeistaczał się w innego człowieka.

DWÓCH W JEDNYM

Recytował z berlińskim akcentem: „Ja, Paul Wilhelm Siebert, porucznik 230. pułku piechoty, 76. dywizji piechoty urodziłem się 28 lipca 1913 roku w Królewcu (Kloss też pochodził z tego miasta), w rodzinie leśnika. Ojca, Ernesta Sieberta, znałem tylko z opowiadań matki. Zginął w 1915 r. w bitwie na Mazurach. Do I wojny światowej służył w majątku grafa Richarda Johanna Schobietena, właściciela dwóch zamków w Prusach Wschodnich”.

Młody Siebert pracował w majątku grafa. Ukończył szkołę wojskową w Berlinie, brał udział w kampanii polskiej, francuskiej (otrzymał za nią Krzyż Żelazny). Ciężko ranny pod Kurskiem (drugi Krzyż Żelazny) dostał urlop zdrowotny i, dochodząc do zdrowia, zajmował się zaopatrywaniem swej dywizji walczącej pod Leningradem w żywność i ciepłą odzież. „Fakty” w tym ostatnim zdaniu zostały wymyślone w siedzibie NKWD na Łubiance. Porucznik Paul Wilhelm Siebert istniał naprawdę, dostał się do sowieckiej niewoli i wegetował w obozie jenieckim. Jego życiorys i dokumenty przerobiono tak, aby starszy o dwa lata Nikołaj Kuzniecow mógł uchodzić za niemieckiego oficera. Rosjanin był łudząco podobny do Niemca – odkryli to fachowcy z NKWD, którzy poszukiwali sobowtórów niemieckich jeńców, aby ludzi wyposażonych w ich dokumenty przerzucać na tyły wroga z zadaniami wywiadowczymi i dywersyjnymi.