Zjednoczone Emiraty Arabskie znów postanowiły zaimponować światu nowatorskimi rozwiązaniami architektonicznymi. Na wyspie Saadiyat w pobliżu miasta Abu Zabi budują kilka niesamowitych muzeów, które przyciągać mają turystów z całego świata.

Z zaprojektowanych budowli najokazalej prezentuje się nowe Muzeum Guggenheima. Podobnie jak pozostałe placówki fundacji Guggenheima na świecie będzie wystawiało sztukę nowoczesną. Budynek projektuje sławny architekt Frank Gehry. Nagromadzenie gigantycznych metalowych i kamiennych brył pomiędzy błękitnym morzem i równie błękitnym niebem na pewno będzie robiło wrażenie na odwiedzających.

W samym środku będzie dziedziniec, wokół którego zostanie utworzony pierwszy krąg galerii, czyli pomieszczeń-brył różnej wielkości i kształtu, piętrzących się jedno nad drugim. W nich będzie wystawiana sztuka współczesna w jej klasycznej postaci.

Dalej od dziedzińca powstanie drugi krąg budynków, większych, o bardziej otwartej konstrukcji, przeznaczonych na instalacje artystyczne wymagające dużej przestrzeni. Zewnętrzny, trzeci krąg przeznaczony jest na sztukę, która jeszcze nie powstała, a która ma zostać stworzona specjalnie dla tego muzeum. Ta część kompleksu będzie surowa, industrialna, artyści będą tu mieli do dyspozycji olbrzymie przestrzenie nieosiągalne w innych muzeach. Zewnętrzny krąg nie został jeszcze do końca zaprojektowany i będzie dopracowywany we współpracy z artystami, którzy zapełnią go swoją sztuką. Całości dopełniać mają olbrzymie, puste w środku stożki, które będą stanowić naturalną wentylację obiektu.

Kompleks będzie mieć 30 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Koszt jego budowy to 200 milionów dolarów. Zakończenie prac planowane jest na rok 2012.

Muzeum Guggenheima ma być jedną z atrakcji olbrzymiego centrum wypoczynkowego, które powstanie na wyspie Saadiyat. Będzie tam 29 hoteli (w tym jeden siedmiogwiazdkowy), trzy mariny (mieszczące w sumie tysiąc morskich jachtów), dwa pola golfowe, a także apartamenty i wille dla 150 tys. osób. Wyspa zostanie połączona z międzynarodowym lotniskiem w Abu Zabi dwiema dziesięciopasmowymi autostradami.

Muzeum Guggenheima nie będzie jedyną placówką kulturalną na wyspie. Wybudowane tam zostaną także: muzeum morskie, centrum teatralno-koncertowe oraz niesamowita filia paryskiego Luwru.