Wynalazki XXI wieku: Facebook

Facebook pokochał cały świat. Umożliwił swobodne kontaktowanie się ze sobą ludziom z różnych miejsc na naszym globie. Twórcą Facebooka jest Mark Zuckerberg. Choć portale społecznościowe istniały już wcześniej i wciąż podejmowano próby ich tworzenia, to dopiero Facebook okazał się najbardziej imponującym serwisem. Pozwala on nie tylko na natychmiastowe, proste i swobodne komunikowanie się, ale również daje możliwość dzielenia się z innymi swoim życiem, przemyśleniami, poglądami, właściwie wszystkim - w sieci. Miliony ludzi wręcz się od niego uzależniły i nie wyobrażają sobie dnia bez przeglądania facebookowych newsów albo dodania czegoś od siebie. Portal ten umożliwił także pisanie na biężaco o swoich emocjach, co bardzo wpłynęło na jakość kontaktów międzyludzkich i zweryfikowało mnóstwo relacji.

Użytkownicy zarejestrowani na Facebooku mają prawo wymieniać wiadomości, przesyłać sobie zdjęcia oraz pliki, tworzyć grupy, dołączać do interesujących ich zespołów. Portal ten daje ogromnie dużo możliwości. Jeśli jesteśmy zainteresowani wyszukaniem ciekawego wydarzenia w naszej okolicy, najłatwiej będzie skorzystać z wyszukiwarki facebookowej. Nie ma wówczas konieczności przeglądania wielu rozmaitych stron internetowych i poszukiwanie zajmuje znacznie mniej czasu niż przed erą facebookową.

Siedziba Facebooka znajduje się w Menlo Park; serwis został utworzony 4 lutego 2004 roku na Uniwersytecie Harvarda. Utworzył go wspomniany wcześniej Mark Zuckerberg wraz z grupą studentów. Początkowo był on dedykowany studentom, by mogli pozostawać w stałym kontakcie online, przesyłać sobie wiadomości czy zdjęcia. Serwis spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem i jego działalność szybko zaczęła się poszerzać, aż w końcu odniósł spektakularny sukces.