Podwyższone ryzyko autyzmu, ADHD, zaburzeń dwubiegunowych, schizofrenii, skłonności do uzależnień czy nawet podejmowanie prób samobójczych - te wszystkie zaburzenia mogą być efektem odkładania decyzji o ojcostwie, a co za tym idzie - mutacji w spermie. 

Naukowcy jednak podkreślają, że ważna jest także druga strona medalu - starsi ojcowie zazwyczaj lepiej radzą sobie ze wszystkimi problemami, jakie mogą się pojawić przy okazji narodzin dziecka. 

Badanie, przeprowadzone przez naukowców z  Indiana University w USA i szwedzkiego Karolinska Institute, jest jednym z największych, jakie kiedykolwiek podejmowały temat rodzicielstwa. 

Badacze przyjrzeli się ponad 2,6 milionom osób, porównywali rodzeństwo urodzone z tego samego ojca i porównywali, jak wiek ojców - 45 i 24 lata - wpływał na zdrowie i zachowanie potomstwa. Okazało się, że u dzieci starszych ojców : 

  • trzykrotnie częściej występuje autyzm
  • aż 13-krotnie zwiększa się ryzyko wystąpienia ADHD
  • dwukrotnie częściej występuje ryzyko zaburzeń psychotycznych
  • 25 razy częściej występują zaburzenia afektywne dwubiegunowe
  • 2,5 raza częściej w przyszłości dzieci podejmują próby samobójcze lub mają problemy z uzależnieniami

Naukowcy nie wyznaczyli żadnego charakterystycznego momentu, po którego przekroczeniu ryzyko się zwiększa, ale zauważyli, że wraz z wiekiem staje się ono coraz wyższe. Generalnie ryzyko wystąpienia tego typu problemów jest niezwykle niskie. 

Męskie nasienie powstaje przez całe życie mężczyzny. Jednak w miarę jak starzeją się mechanizmy prowadzące do wytwarzania spermy, wzrasta także ryzyko występowania mutacji - pojawia się coraz więcej uszkodzonych plemników, które mogą prowadzić do zaburzeń.