Centrum Nauki Kopernik zaprasza „Lato w mieście z Kopernikiem” w Warszawie.  
Podczas trzytygodniowej akcji „Lato w mieście z Kopernikiem” będzie można się uczyć, jak zrobić rakietę z ziemniaka. Uczestnicy spotkań z nauką dowiedzą się, czy można odwrócić szklankę z wodą do góry dnem i nie uronić ani kropli, dlaczego kominy fabryczne są tak wysokie oraz gdzie znajduje się środek ciężkości człowieka i jaki ma to wpływ na nasze życie. Widowiskowe pokazy w zrozumiały i dowcipny sposób tłumaczą zjawiska naukowe, odnosząc się przy tym do przykładów znanych z codziennego życia.
W każdym tygodniu animatorzy Centrum Nauki Kopernik będą prowadzić inny pokaz:
13-19 lipca – Tajniki aerodynamiki: pokaz wyjaśnia zjawiska związane z ruchem powietrza. Odpowiada m. in. na pytania: czy powietrze jest lepkie, kiedy piłka lewituje i bez czego nie może działać żaden komin. Rozegrany zostanie niezwykły aero-mecz i będzie można się także dowiedzieć, jak Kazimierz Deyna strzelał słynne „rogale”. Większość eksperymentów z łatwością będzie można powtórzyć w domu.
20-26 lipca – Ciśnienie czyli 20 000 torebek cukru: czym tak naprawdę jest ciśnienie? Dlaczego codziennie mówi się o nim w wiadomościach? Czy da się nie wylać wody z odwróconej do góry dnem szklanki? W jaki sposób można zmieścić nurka do butelki i zrobić rakietę z ziemniaka? Po co człowiekowi przepona?
27 lipca – 2 sierpnia – Równowaga: widzowie dowiedzą się, jak nie dać się wyprowadzić z równowagi! Animatorzy pokażą, gdzie znajduje się środek ciężkości człowieka i jaki ma wpływ na nasze życie. Ochotnicy zostaną poddani serii trudnych doświadczeń - dzięki specjalnym okularom ich półkule mózgowe zamienią się miejscami, zostaną poddani testowi na określenie dominującego oka i zakręceni wokół własnej osi. Będą również mogli strzelić gola piłką-zmyłką.

Czas i miejsce pokazów: 13 lipca  – 2 sierpnia 2009 roku (codziennie oprócz środy) w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, ul. Elektoralna 12, Warszawa, sala na parterze.
Godziny rozpoczęcia pokazów dla zorganizowanych grup „Lata w mieście”: dni powszednie (oprócz środy), 9.30; 11.00; 12.30.
Godziny rozpoczęcia pokazów otwartych dla publiczności: dni powszednie (oprócz środy), 14.00; 15.30; 17.00 oraz weekendy, 9.30; 11.00; 12.30; 14.00; 15.30; 17.00.
Na pokazy naukowe – wstęp bezpłatny – obowiązują bezpłatne wejściówki, które będą do odebrania w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki od 13 lipca, w godzinach od 9.30 do 17.30 od poniedziałku do niedzieli oprócz środy.
h.k.