Jakiś czas temu strona mojej audycji na Facebooku została zablokowana bez powodu. Trwało to 16 godzin i do dziś nie wiem, dlaczego tak się stało - oficjalne wytłumaczenie to pomyłka. Podejrzewam, że był to efekt trollingu - komuś nie spodobała się moja strona, więc nadużył facebookowego mechanizmu zgłaszania nieprawidłowości, a algorytmy na wszelki wypadek wprowadziły blokadę treści.

Nie jest to odosobniony przypadek. W sieciach społecznościowych powszechne jest cenzurowanie zdjęć czy informacji o narkotykach, nawet jeśli mają one charakter edukacyjny i profilaktyczny. Internauci często nie wiedzą, co mogą w takiej sytuacji zrobić. Okazuje się jednak, że w sprawie facebookowej cenzury zaczynają zabierać głos nawet polskie sądy.

Jak pogodzić bezpieczeństwo internetu z wolnością wypowiedzi? I czy można wymóc jakieś ustępstwa na technologicznych gigantach, do których należą najpopularniejsze serwisy? O tym opowie mój gość w studiu TOK FM - Natalia Mileszyk, prawniczka z Fundacji Centrum Cyfrowe.

Przy okazji polecam archiwalne odcinki audycji o cenzurze w sieci, mowie nienawiści (i próbach jej pozytywnego wykorzystania) oraz prawach autorskich.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 13 lipca o godz. 14:20 (pierwsza część) i o godz. 14:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!