Kobiety najczęściej przychodzą do mnie i mówią: „jak mogę nareszcie zacząć w siebie wierzyć”. Zwykle wyzwaniem nie jest to, że nie mają dowodów, że sobie z czymś poradzą, tylko to, że tak naprawdę nie wiedzą czego dokładnie chcą. Albo wiedzą, ale boją się zacząć działać. A przecież wiara w siebie to nie jest kwestia przypadku. Jest to umiejętność, której można się nauczyć tak samo jak prowadzenia biznesu i nowego języka.

 

Oto 3 kroki, które należy wykonać, by uwierzyć w siebie:

Krok 1. Odkryj czego tak naprawdę chcesz. To wyzwoli Twoją motywację i siłę do działania.

Jeśli brakuje Ci jasności czego chcesz w życiu, błądzisz. Może i jesteś cały dzień zajęta, ale niekoniecznie rzeczami, które naprawdę mają dla Ciebie znaczenie. Prawdopodobnie jesteś lubiana przez ludzi, bo skupiasz się na zaspokajaniu ich potrzeb, nie mając zidentyfikowanych własnych. Jeśli nie masz motywacji do działania, to w 99 % przypadków oznacza to, że po prostu nie wiesz czego chcesz. Gdybyś wiedziała czego pragniesz, naturalnie pojawiłaby się energia, żeby zacząć to robić. Dzięki temu mogłabyś kreować spełnione, szczęśliwe życie, naprawdę w zgodzie ze sobą.

Dlatego jeśli jeszcze nie wiesz czego chcesz, Twoim zadaniem jest to odkryć. Jak to zrobić? Zamiast zaczynać dzień od sprawdzenia skrzynki e-mail zapytaj siebie o poranku, co jest dziś naprawdę ważne dla Ciebie? Czego naprawdę chcesz? Zrobienie czego pomoże Ci budować życie jakiego pragniesz? Kim chcesz się stać tego dnia? To nie jest jeden z wielu dni Twojego życia. To jest wyjątkowy dzień, kiedy możesz nadać swojemu życiu nowy bieg. Bardzo ważny dzień, na który masz realnie pełen wpływ: ten dzień dzisiaj, teraz. Bo spełnienie to nie jest coś co wydarza się samo. Na poczucie spełnienia pracujemy każdego dnia, wybierając to, w co angażujemy swoją energię i uwagę.

Bo zobacz, to ma znaczenie, czy cały dzień będziesz narzekać, że Twoje małżeństwo nie działa czy też zaczniesz szukać sposobów jak przezwyciężyć trudności, stawić czoło wyzwaniom i zacząć nad swoim związkiem pracować.

Redakcja FocusNauka.pl wybierze dla Ciebie najlepsze artykuły tygodnia. Zapisz się na nasz newsletter

To ma znaczenie, czy skarżysz się bliskim na nielubianą pracę, czy raczej inwestujesz energię w poznawanie siebie i odkrywanie jakiego rodzaju zajęcie da Ci radość, pomoże Ci rozwinąć swoje naturalne talenty i sprawi, że będziesz mieć poczucie, że wykonujesz pracę życia.

To ma znaczenie, czy poświęcasz energię martwieniu się o przyszłość czy świadomie przyglądasz się temu, co w Twoim życiu działa, a co nie i pracujesz nad tym, aby zmieniać je w zgodzie ze swoimi aspiracjami.

Nie marnuj swojego życia na zajmowanie się rzeczami, które nie mają dla Ciebie znaczenia. Jesteś tu po coś, a Twoim zadaniem jest odkryć, co jest Twoim unikalnym darem dla świata. Jesteś aż tak ważna! Kiedy odkryjesz, czego naprawdę chcesz, zyskasz niesamowitą energię do działania. Skorzystasz na tym i Ty i ludzie wokół.

 

Krok 2. Rób to, co zamierzałaś, nawet jeśli się tego boisz.

Strach, wątpliwości, niepewność - jeśli chcesz zrobić coś nowego, one pojawią się na pewno. Czekanie aż przeminą to tracenie szansy na to, aby pójść do przodu i budować wymarzone życie.

Pomyśl, każdy zaczynał będąc niepewnym. Lekarz świeżo po studiach przyjmując pierwszego pacjenta, na pewno obawiał się, czy postawi trafną diagnozę. Przy setnym pacjencie czuł się już w miarę pewny siebie. Przy tysięcznym, nawet nie myślał o tym, czy potrafi leczyć, po prostu to robił.

Albo koszykarz. Nie urodził się z umiejętnością trafiania do kosza. Może miał do tego smykałkę czy talent, ale ten talent zdałby się na nic, gdyby nie ćwiczył codziennie. Pokozłować, złapać piłkę, wrzucić do kosza. Pokozłować, złapać piłkę, wrzucić do kosza... Setki, tysiące, miliony razy. Im częściej to robił, tym lepszy w tym się stawał. Im lepszy w tym się stawał, tym czuł się pewniejszy siebie. Im bardziej był pewny siebie, tym chętniej ćwiczył. Tak to działa.

Dlatego cokolwiek chcesz zacząć robić, pozwól sobie na początku nie czuć się z tym komfortowo. Ten początkowy dyskomfort i wątpliwości są naturalnym procesem uczenia się. Nie pozwól, aby powstrzymały Cię przed robieniem tego, na czym  naprawdę Ci zależy.