Pod koniec XVII wieku Polska miała dwóch królów. No, prawie, bo prawie robi wielką różnicę. Dlatego obaj kandydaci musieli stoczyć bój o koronę. Kulminacja tych dramatycznych wydarzeń nastąpiła w Gdańsku – Oliwie.

Był rok 1697. Po śmierci Jana III Sobieskiego rozgorzała walka o tron Rzeczypospolitej. W szranki stanęli: Franciszek Conti, reprezentant francuskiego rodu Burbonów, popierany przez najpotężniejszego władcę Europy, Ludwika XIV oraz elektor saski – Fryderyk August (zwany później Augustem II). Fryderyk nie miał tak potężnego protektora jak król-słońce, ale miał krzepę i, jak głosi legenda, potrafił gnieść w dłoniach metalowe kielichy. Miał też znakomicie wyszkolone wojska, które starły się z siłami zbrojnymi Contiego w okolicach Oliwy.

 

Dlatego właśnie spacer historyczny po Gdańsku, odbył się w przepięknym oliwskim ogrodzie botanicznym. Pod imponującą katedrą Paweł Pizuński, współpracownik „Focusa Historia” opowiedział uczestnikom spaceru o przyczynach królewskiego pata sprzed wieków. Przechodząc do kolejnych miejsc, związanych z tamtymi wydarzeniami spacerowicze dowiedzieli się o roli, jaką przy wyborze elektora saskiego, odegrali polscy magnaci, a przede wszystkim późniejszy podskarbi wielki koronny Jan Jerzy Przebendowski.

Wędrówkę zakończyliśmy przy katedrze w Oliwie, gdzie najbardziej uważni słuchacze wygrali roczną prenumeratę magazynu FOCUS HISTORIA i inne upominki. Wielką atrakcją spaceru był koncert muzyki kompozytora, któremu niestety nie udało się dostać posady koncertmistrza kościoła NMP w Gdańsku – Jana Sebastiana Bacha. Kilka jego kompozycji zagrał – na sławnych oliwskich organach – młody utalentowany muzyk Mateusz Pizuński, syn p. Pizuńskiego.

Informacji o kolejnych spacerach historycznych z magazynem Focus Historia szukajcie w serwisie focus.pl w sekcji news. Gorąco zapraszamy do udziału w naszych wędrówkach.