Toyota: historia marki

Historia Toyoty rozpoczyna się w 1918 roku. Właśnie wtedy Sakichi Toyoda utworzył firmę Toyoda Spinning and Weaving Co. Ltd. Przedsiębiorstwo w istotny sposób zrewolucjonizowało japoński rynek tekstylny. Z pomocą swojego syna, Kiichiro, Sakichi Toyoda opracował całkowicie zautomatyzowany warsztat tkacki. W 1926 roku japoński konstruktor założył firmę Toyoda Automatic Loom Works. Cztery lata później zmarł, a stery przejął jego syn.

W 1933 roku w strukturze firmy wyodrębniony został dział samochodów. Kiichiro dostrzegał w tym posunięciu sporą szansę na rozwój – w tamtym czasie, japoński rynek motoryzacyjny dopiero raczkował. W tym samym roku, zbudowany został 6-cylindrowy silnik, o pojemności 3,4 litra. Pierwszy samochód, oznaczony jako A1, został zaprezentowany w 1935 roku. Zgodnie z zapotrzebowaniem rynku firma zaangażowała znaczne moce do produkcji autobusów i samochodów ciężarowych. Jednocześnie wciąż trwały prace nad modelami osobowymi. Na rynku pojawił się model AA – następca A1. W 1937 roku zapadła decyzja o utworzeniu firmy toyota Motor Co. Ltd. W tym czasie pojawiło się też legendarne logo – litera T, utworzona z trzech owali. 

Wybuch II wojny światowej sprawił, że wielu producentów zakończyło działalność, inni rozpoczęli produkcję na rzecz wojska. Toyota nie ustawała jednak w pracach nad stworzeniem samochodu osobowego, który zmotoryzuje Japonię. Model SA był gotowy w 1947 roku, jednak nie spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, w następstwie czego firma popadła w tarapaty finansowe. Kiichiro Toyoda zrezygnował ze stanowiska prezesa. Jego obowiązki przejął Taizo Ishida. Ta decyzja niebawem miała przynieść wymierne korzyści. 

Już w 1951 roku zbudowany został prototyp modelu BJ, inspirowany Jeepem Willisem. Model ten dał początek legendarnej serii Land Cruiser – samochodów terenowych, produkowanych do dziś. W 1952 roku produkcja wzrosła do poziomu 14 tys. aut rocznie. 3 lata później firma zaprezentowała model Crown. w 1957 roku do sprzedaży trafiła Toyota Corona

W latach 60. firma zaczęła aktywna działalność na rynkach zagranicznych. Nowe przedstawicielstwa otwarto w USA, Kanadzie i w Brazylii. Japońskie samochody trafiły też na stary kontynent, w pierwszej kolejności – do Danii. 

W 1966 roku, firma zaprezentowała model Corolla – jeden z najważniejszych w swojej historii. Kompaktowa Toyota jest produkowana do dziś i ciągle cieszy się niesłabnącą popularnością.

W 1982 roku doszło do połączenia firm Toyota Motor Company i Toyota Motor Sales, w następstwie czego powstało przedsiębiorstwo Toyota Motor Corporation. W 1984 roku firma nawiązała partnerstwo z General Motors, tworząc spółkę The United Motor Manufacturing Inc. Na rynku amerykańskim, ogromnym powodzeniem cieszył się model Camry, jednak, jak pozostałe japońskie samochody z tamtego okresu, duża limuzyna Toyoty była postrzegana przez amerykanów jako przystępny cenowo sedan średniej klasy. Aby zdobyć sympatię bardziej zamożnych odbiorców, firma zdecydowała się na utworzenie nowej marki. W 1989 roku zadebiutował pierwszy Lexus - model LS400, mający skutecznie konkurować z najlepszymi europejskimi limuzynami. W 1997 roku, zadebiutowała Toyota Prius - model, który rozpoczął hybrydową rewolucję. Obecnie, Toyota hybrydowa stanowi ważną część oferty producenta, powoli wypierając z cennika modele z silnikiem wysokoprężnym.