Fotografie zostały nadesłane na coroczny konkurs „Science photographer of the year” organizowany przez Royal Photographic Society, stowarzyszenie działające od 1853 roku. Każde ze zdjęć to nie tylko ciekawa kompozycja ale i wiążąca się z nim naukowa historia.

1. Bańki mydlane – Kym Cox
 


 

Kształt i rozmiar baniek zależy od tego ile powietrza mogą w sobie zmieścić. Dzięki temu bywają często wykorzystywane jako narzędzie nie wielu badań nad materiałami i na przykład ich przyleganiem do siebie. Ciekawostką w budowie baniek jest fakt, że dzięki grawitacji ich ścianki są cieńsze na górze i grubsze na dole. To właśnie ta cecha pozwala im załamywać światło i mienić się pięknymi kolorami.

Fot. Kym Cox/2019 science photographer of the year/RPS
 

2. Mapowanie tlenu – Yasmin Crawford
 


 

Zdjęcie jest częścią projektu realizowanego przez fotografkę na Falmouth University. Jego tematem jest analiza złożoności współpracy naukowców z różnych dziedzin i o wielu perspektywach. Crawford tłumaczy, że tworzy obrazy pokazujące połączenia między tym co świadome a tym co niepoznane.
 

Yasmin Crawford/2019 science photographer of the year/RPS
 

3. Spokój wieczności - Yevhen Samuchenko
 


 

Fotograf ruszył z wyprawą nad himalajskie jezioro Gosainkund w Nepalu. To wyjątkowe miejsce znajduje się na 4,4 tysiąca metrów nad poziomem morza. Na niebie widać Drogę Mleczną, galaktykę, która jest naszym domem.
 

Fot. Yevhen Samuchenko/2019 science photographer of the year/RPS