Kiedy do redakcji FocusNauka.pl trafił Huawei MateBook D 15 2020, oczekiwania były duże. Mówi się, że to następca jednego z najpopularniejszych laptopów w Polsce, a od poprzednika różni się tym, że jest szybszy, lżejszy i… piękniejszy! Jak sprawdzi się w redakcyjnej pracy i po godzinach? Sprawdźmy!

Choć w rękach mam sprzęt ze średniej półki cenowej, odnoszę wrażenie że to klasa premium. Od razu uwagę zwraca srebrne metalowa obudowa w kolorze Space Grey z delikatnie zaokrąglonymi krawędziami, co nadaje komputerowi nowoczesnego ascetycznego charakteru.Laptop jest lekki (1,4 kg) i ma kompaktowe rozmiary (grubość zaledwie 15,8 mm), co sprzyja mobilności.

Po odpaleniu sprzętu miłym zaskoczeniem jest szybkość działania. Wyprowadzenie komputera z trybu uśpienia zajmuje kilka sekund, a pełne włączenie - niewiele dłużej. Do tego przycisk zasilania jest zintegrowany z czytnikiem linii papilarnych - co zapewnia wygodne i bezpieczne logowanie.

 

Ekran: większy i głębszy obraz

Już na początku w oczy rzuca się wielkość obrazu. Piętnastocalowy ekran FullView FHD okalają bardzo wąskie ramki (zaledwie 5 mm), co sprawia, że wyświetlany obraz wydaje się głębszy i większy - zajmuje aż 87 proc. wewnętrznej powierzchni laptopa. Za odwzorowanie kolorów i detali odpowiada wyświetlacz o rozdzielczości 1920 x 1080 i proporcjach 16:9. Duża przekątna sprawia, że laptop sprawdza się i w pracy, i przy obrabianiu zdjęć, i podczas oglądania seriali.

Matryca jest matowa, dzięki czemu obraz jest dobrze widoczny również przy dużym oświetleniu. Ponadto w ekranie zastosowana została technologia zwiększająca komfort oglądania - za sprawą trybu ochrony oczu do siatkówki trafia przefiltrowane niebieskie światło. Jest ono dzięki temu mniej szkodliwe i używanie laptopa przed snem wydaje się nie zakłócać dobowego rytmu produkcji melatoniny (zależnej właśnie od ilości światła).

 

Pokaż MateBooku, co masz w środku

Wrażenia estetyczne w przypadku MateBooka D 15 są naprawdę dobre, a jak komputer wypada w akcji? Jego sercem jest procesor AMD Ryzen 5 3500U, oparty o 4-rdzeniową i 8-wątkową architekturę „Zen”, która łączy się z układem graficznym Radeon Vega 8. System wspiera pamięć operacyjna 8 GB RAM. Co to oznacza w praktyce? Wysoką wydajność i możliwość wykonywania kilku czynności jednocześnie. Podczas uruchamiania w tym samym czasie wielu plików i aplikacji dostępnych na dysku oraz online nie były odczuwalne wyraźne zakłócenia pracy. (Warto zauważyć, że pracujemy na Windows 10 Home, ponieważ Huawei MateBook D 15 obecnie dostępny jest w Polsce tylko w takiej wersji).

Cicha praca to znak rozpoznawczy MateBooka D 15. Laptop wyposażony jest w bezgłośny dysk SSD o pojemności 512 GB oraz system Shark Fin 2.0, który tak optymalizuje przepływ powietrza, by rozpraszać generowane podczas pracy ciepło. Dzięki temu urządzenie działa bardzo cicho i nie przegrzewa się.

 

500 zdjęć w minutę i współpraca ze smartfonem

O tym, że MateBook D 15 spokojnie aspiruje do klasy premium mieliśmy okazję przekonać się kilka razy. Kolejny dowód to rozszerzona funkcja OneHop, stosowana do tej pory w najdroższych laptopach Huawei. Umożliwia ona m.in. podgląd ekranu smartfona na pulpicie laptopa i  błyskawiczne zbliżeniowe przerzucanie plików między laptopem a smartfonem lub tabletem Huawei, wyposażonym w technologię NFC. (Można przenieść gigabajtowy film albo 500 zdjęć między urządzeniami w ciągu  jednej minuty!). Sprawdzone: dzięki temu rozwiązaniu praca na urządzeniach jest prostsza, szybsza i przyjemniejsza.

 

Ma tę moc? Bateria i zasilanie

Czas na omówienie kwestii zasilania. „Jaka mała ładowarka” - to jedna z pierwszych myśli, jakie pojawiają się po opróżnieniu kartonu. Przewód z wejściem na USB-C może być też wykorzystywany do ładowania smartfonów.

 

Laptop wyposażony jest w baterię o pojemności 42 Wh, co - jak zapewnia producent - umożliwia niezakłóconą pracę na jednym ładowaniu do 8 godzin, a przy umiarkowanym korzystaniu - nawet przez cały dzień. Bardzo szybkie ładowanie zapewnia port USB-C (65 W) - do 53% baterii w 30 minut ładowania. Takie rozwiązanie było dotychczas instalowane w laptopach i smartfonach z najwyższej półki cenowej).

Dla kogo jest  Huawei MateBook D 15 2020?

MateBook D 15 sprawdził się w pracy redakcyjnej - podczas jednoczesnego tworzenia tekstu, obsługi systemu zarządzania treścią i mediów społecznościowych, obrabiania zdjęć, śledzenia newsów i korzystania ze skrzynki mailowej. To sprzęt, dla każdego, kto szuka estetycznego sprzętu w dobrej cenie, a którego głównym zastosowaniem będzie praca biurowa i rozrywka. Laptop spełnia oczekiwania przeciętnego użytkownika komputera i aspiruje do klasy premium.

Regularna sprzedaż MateBooków D 15 rozpoczęła się 24 lutego 2020. Laptop jest dostępny w rekomendowanej cenie: 2 799 zł.