Suzuki: historia marki

Suzuki, w początkowym okresie swojej działalności, nie było związane z przemysłem motoryzacyjnym. Firma Suzuki Loom Company została powołana do życia w 1909 roku, a jej założycielem był Michio Suzuki. Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa była produkcja maszyn tkackich, wykorzystywanych w przemyśle jedwabniczym. W 1920 roku nazwa zakładu została zmieniona na Suzuki Loom Works. O produkcji małych samochodów Michio Suzuki zaczął myśleć dopiero w latach 30.

W 1939 roku firma zbudowała kilka nowoczesnych prototypów do napędu których służyły zaawansowane jednostki czterocylindrowe, chłodzone cieczą, jednak w związku z wybuchem II wojny światowej, firma musiała zmienić swoje plany. Gdy działania wojenne dobiegały końca, firma powróciła do swych korzeni i ponownie uruchomiła produkcję maszyn tkackich. 

W 1951 roku realia rynkowe uległy znaczącej transformacji. Rynek przemysłu jedwabniczego załamał się, jednak pojawiło się zapotrzebowanie na niedrogie środki transportu. Odpowiedzią na to miał być motorower Power Free, który był napędzany niewielkim silnikiem o pojemności 36 ccm. Firma postanowiła też zainwestować w rynek samochodów.

Pierwszy seryjnie produkowany samochód Suzuki, o nazwie Suzulight, został zaprezentowany w 1955 roku. Na tle konkurencji, auto wyróżniało się nowoczesną budową. W zawieszeniu przednim i tylnym zastosowano układ podwójnych wahaczy ze sprężynami śrubowymi, a  w układzie kierowniczym - przekładnię zębatkową. Samochód był oferowany w trzech wersjach nadwoziowych – sedan, VAN i pickup.

W 1961 roku do sprzedaży trafił dostawczy model Carry, a cztery lata później – Fronte 800, czyli auto większe od debiutanckiego modelu, napędzane 41-konnym silnikiem, o pojemności 785 ccm. 

W 1970 roku zadebiutował jeden z najbardziej znanych modeli marki – Jimny. Lekka terenówka była napędzana  silnikiem o pojemności 360 ccm, który generował 20 KM. 

Lata 80. to czas debiutu modeli Swift (mały samochód osobowy, produkowany od 1983 roku) i Samurai (kolejna lekka terenówka). W 1988 roku w sprzedaży pojawił się nieco większy model terenowy, o nazwie Vitara. 

Na początku lat 90., nazwa firmy została zmieniona na Suzuki Motor Corporation.