Nasz plebiscyt na najbardziej obiecujące rozwią zania przygotowane przez polskich naukowców i inżynierów ma już dziesięć lat! Dlatego posta nowiliśmy go trochę zmienić. Soczewki Focusa 2018 przyznaliśmy w czterech kategoriach, a nie, jak poprzednio, w trzech. Nowością jest wyróżnienie dla aktywisty, czyli osoby, która – tak jak redakcja „Focusa” – angażuje się w popularyzację nauki i racjonalnego myślenia. Bez takiego podejścia nie powstałyby przecież innowacje nagradzane w pozostałych kategoriach.

W odróżnieniu od innych wydarzeń tego typu w naszym plebiscycie wyróżnienia przyznajecie Wy – czytelnicy „Focusa”. W głosowaniu na stronie internetowej soczewki.focus.pl co roku wybieracie najciekawsze przedsięwzięcia, a o innowacjach, które wyróżniacie, jest głośno nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Przykładem może być Pregnabit wrocławskiej firmy Nestmedic – triumfator medycznej kategorii zeszłorocznych Soczewek. To mobilny system do badań kardiotokograficznych (KTG), dzięki którym można zdalnie kontrolować dobrostan kobiety w ciąży i jej dziecka. – W 2018 roku przeprowadziliśmy 2059 badań w Polsce – trzy razy więcej niż rok wcześniej – oraz 109 za granicą. Podpisujemy umowy z kolejnymi polskimi placówkami medycznymi, prowadzimy badania pilotażowe między innymi w Finlandii, Portugalii, Irlandii, Rosji, Katarze i Nigerii – wylicza Jolanta Bylica, dyrektor komunikacji w Nestmedic. Firma przygotowuje się do wejścia na rynki zagraniczne. 

Z kolei krakowski Voice PIN, laureat Soczewek w dziedzinie informatyki z 2015 r., rozwija technologię tzw. voicebotów. Wyróżnienie otrzymał za system biometrii głosowej, czyli rozpoznawanie głosu użytkownika. Aby się zalogować za pomocą tej technologii, wystarczy wypowiedzieć na głos daną frazę lub słowo. – Ten produkt nadal jest w naszej ofercie, ale teraz skupiamy się na tworzeniu voicebotów, czyli systemów głosowych, które rozmawiają z ludźmi i mogą zastąpić pracowników np. w call center. Rynek w Polsce jest dziś bardziej gotowy na takie produkty niż na biometrię. Dlatego zmieniliśmy nazwę firmy na Dronn – wyjaśnia Łukasz Dyląg, założyciel Dronn.com i VoicePIN.com. Dzięki polskim voicebotom już niedługo rozmowa z telemarketerem ma przestać być dla nas udręką.

Kategoria Zdrowie - REHABILITACJA ZABURZEŃ MOWY

firma Neuro Device

A fazja jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurologicznych – występuje cztery razy częściej niż choroba Parkinsona albo porażenie mózgowe – a mimo to niewielu ludzi wie, na czym ona polega. Brakuje też funduszy na badania nad nią i na nowe terapie. – Przez siedem lat pracowałem z osobami dotkniętymi afazją i postanowiłem zrobić coś, co może im pomóc na dużą skalę – wyjaśnia Paweł Soluch, założyciel firmy Neuro Device. Jej system rehabilitacyjny o nazwie Voic wygrał w kategorii „zdrowie” Soczewek Focusa 2018.

Opaska Voic pobudza mózg pacjenta, emitując prąd zmienny. Skuteczność tej terapii potwierdzają niezależne badania naukowe.

Afazja, zaburzając mówienie, wpływa również na możliwości czytania, pisania, a nawet myślenia. – Gdy tracisz możliwość komunikacji, to trochę jak odebranie człowieczeństwa. Osoby z afazją bardzo często są pozostawione same sobie, wpadają w depresję. Pomóc może im rehabilitacja, ale ta nawet w krajach zachodnich dostępna jest z reguły przez kilka tygodni. Wszędzie brakuje rehabilitantów – opowiada Paweł Soluch. Ich pracę już wkrótce ma wspierać Voic – zakładana na głowę opaska pobudzająca mózg pacjenta przez czaszkę za pomocą prądu zmiennego (to tzw. metoda tACS). Pod wpływem takiej stymulacji mózg staje się bardziej neuroplastyczny, co ułatwia mu odzyskanie utraconych funkcji. Do tego dochodzi indywidualnie dobierany zestaw ćwiczeń
dotyczących różnych aspektów komunikacji i myślenia.

– Na świecie odchodzi się już od założenia, że należy się skupić na jednym fragmencie mózgu czy jednej jego funkcji. To jest cała sieć i opracowane przez nas zadania mają usprawniać jej działanie w sposób komplementarny – wyjaśnia Paweł Soluch. Pacjent będzie oglądał prezentacje ćwiczeń na tablecie i wykonywał je, co będzie synchronizowane ze stymulacją mózgu.

Paweł Soluch założył Neuro Device dziesięć lat temu. Firma specjalizuje się w realizacji projektów z różnych obszarów neuronauki.