Średnia przewidywana długość życia kobiet w Polsce to około 81 lat, mężczyzn to około 74. Jak będzie w przyszłości? Tego nie wiemy, można mieć jednak nadzieję, że dzięki postępowi technologii i medycyny nasze życie (a nie tylko starość) się wydłuży, a jego jakość poprawi. Nie ma jednak gwarancji, co więcej, nowości w technologii potrafią otwierać pole nowym... metodom zgonu.
 

Nie, nie będziemy nikogo straszyć, używamy siedmiu zaskakujących zgonów by zwrócić uwagę na to, co dzieje się w świecie nauki i wynalazków. Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób (CDC) wśród najczęstszych przyczyn śmierci wylicza choroby serca, nowotwory oraz „wypadki”. Jak będzie za tysiąc lat? Puśćmy wodze fantazji (ale nie w całości dajmy się jej porwać).
 

1. Zagotujesz się od środka przez podrabiany skafander kosmiczny
 

Jeśli wybierać się na kosmiczne wycieczki, to z markowym sprzętem. To wydaje się logiczne. Z drugiej strony jak wiele znamy przypadków, gdy logika przegrywała z budżetem i potrzebą zaoszczędzenia gdzie się da.
 

Dookoła naszej planety krąży ponad 500 tysięcy malutkich obiektów zaliczanych do kosmicznych śmieci. To pozostałości po różnych eksperymentach i misjach, które wysyłaliśmy w niebo przez dekady eksploracji. Takie odłamki podróżują z prędkością 28 tysięcy kilometrów na godzinę – prawdziwa wichura metalowych ostrz. Nieodpowiednio zabezpieczony przed nimi kombinezon będzie jak papier.

Fot. NASA
 

Jeśli jakiś zabłąkany odłamek rozetnie wam skafander nie wstrzymujcie oddechu. Płuca mogą ulec rozerwaniu z powodu dekompresji w próżni. Z drugiej strony zmniejszone ciśnienie zmienia właściwości płynów w naszym organizmie, a konkretnie ich temperaturę wrzenia. Tworzenie się gazu w tkankach przy nagłej zmianie ciśnienia nazywa się ebulizmem. Może on spowodować odcięcie krwi od mózgu i śmierć. Brak tlenu sprawi, że po około 15 sekundach i tak stracicie przytomność, a minutę później nastąpi zgon.
 

To chyba przekonało was by w przyszłości nie oszczędzać na jakości zabezpieczeń w kosmosie.