Samochody sportowe: czym się charakteryzują?

Samochody sportowe to takie, które charakteryzują się wybitnymi osiągami, przy czym należy podkreślić, że samo słowo "osiągi" nie odnosi się w tym przypadku wyłącznie do prędkości maksymalnej, czasu przyspieszenia od 0 do 100 km/h i elastyczności na poszczególnych biegach. Mówiąc o osiągach samochodu sportowego, należy mieć na myśli także przeciążenia, jakie dany model może wygenerować w zakręcie, a na to wpływają przede wszystkim właściwości trakcyjne pojazdu. Składa się na to przyczepność mechaniczna, warunkowana zestrojeniem i geometrią zawieszenia i zastosowanymi oponami, oraz, w przypadku najbardziej zaawansowanych maszyn, aerodynamiczna, wynikająca z siły, z jaką auto dociskane jest do nawierzchni.

W przeciwieństwie do aut usportowionych, nie bazują na modelach "cywilnych" - od początku do końca tworzy się je z myślą o szybkiej jeździe, co w praktyce przekłada się na ich bezkompromisowy charakter. Sportowe auta najczęściej zapewniają kiepski komfort jazdy, marną funkcjonalność, a ze względu na niewielki prześwit - także ograniczoną przydatność na co dzień. Wszystko to  przekłada się jednak na wybitne właściwości jezdne.

Sportowe samochody występują w wielu odmianach, ale mówiąc o ich charakterystyce, należy wskazać przede wszystkim na dwie szkoły budowania takich maszyn. Pierwsza przewiduje projektowanie super-lekkich maszyn, w których stosunek mocy do wagi jest najkorzystniejszy. Silniki takich aut nie muszą generować zawrotnej mocy, by zapewnić kierowcy wgniatające w fotel przyspieszenie. To najbardziej bezkompromisowe maszyny, w których wyposażenie zwykle jest ograniczane do wymaganego prawem minimum. Bliżej im do samochodów torowych niż do szosowych, ale każdym z nich można poruszać się po drogach publicznych. Przykłady? Lotus Exige, Radical SR3 RS, Porsche 911 GT3 RS czy Ariel Atom - to tylko niektóre z super-lekkich i super-szybkich maszyn.

W innym założeniu, samochód sportowy ma być wyposażony niemal tak samo dobrze, jak luksusowa limuzyna. Takie maszyny zwykle oferują też akceptowalny komfort resorowania, ale wszystko to przekłada się na dość wysoką masę. Osiągi wynikają zatem z wysokiej mocy silnika. Do typowo sportowych aut, które nie należą do najlżejszych, zalicza się m.in. Nissan GT-R i Porsche 911 Turbo.