Autor innowacyjnej technologii trójwymiarowego skanowania, Michael Black z Brown University, postanowił znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób przy pomocy komputera dowiedzieć się, co człowiek kryje pod ubraniem. Profesor wraz ze studentami wymyślił algorytm tworzenia szczegółowego profilu figury człowieka na podstawie zdjęć cyfrowych nawet w przypadku, gdy ma on na sobie warstwę odzieży. Skaner może na odegłość określić wiek, wzrost, płeć, rozmiar talii, klatki piersiowej i inne parametry danej osoby. Przy czym nie chodzi tu o zdjęcia statyczne - "rozebrać" potencjalnego terrorystę można nawet na podstawie kadrów z kamer monitorujących. Według autorów właśnie te właściwości ich technologii odróżniają ją od wcześniejszych technologii tego typu. 

          Naukowcy przeanalizowali 2400 odskanowanych fotografii lekko ubranych mężczyzn i kobiet. Okazało się, że porównując zdjęcia tej samej osoby w różnych pozach, można wirtualnie zrekonstruować parametry jej figury. Podczas obserwowania danej osoby w różnych położeniach tkanina umożliwia dość dokładne określenie, gdzie kończą się linie ciała i zaczyna się warstwa ubrań – twierdzi dr Black.  

          Kolejną zaletą nowej trójwymiarowej technologii jest jej bezpieczeństwo dla człowieka – nie korzysta ona bowiem ze szkodliwych dla zdrowia promieni rentgenowskich. Autorzy technologii twierdzą, że może ona być wykorzystywana nie tylko do celów militarnych, lecz również w przemyśle filmowym, medycynie sądowej, grach komputerowych, a nawet w wirtualnych sklepach z ubraniami, które klienci będą mogli przymierzać, siedząc w domu przed komputerem.  

         Trójwymiarowy skaner został zaprezentowany przez naukowców na Europejskiej Konferencji Obrazowania Komputerowego (European Conference on Computer Vision) w Marsylii.  JSL

źródło: www.cs.brown.edu