Rembrandt: biografia

Rembrandt Harmenszoon van Rijn urodził się 15 lipca 1606 roku, w mieście Lejda w Holandii, a zmarł 4 października 1669 w Amsterdamie. Uznawany jest za jednego z największych artystów w dziejach sztuki. Był synem młynarza. Studiował w swoim rodzinnym mieście, jednak szybko porzucił studia, by zająć się praktyką artystyczną. Naukę tę rozpoczął bardzo wcześnie - już w roku 1621 został uczniem Jacoba Isaaca van Swanenburga, a w roku 1624 był już w Amsterdamie, gdzie kontynuował naukę malarstwa pod okiem Pietera Lastmana.

W tym roku powstało też pierwsze poważne, słynne dziś dzieło "Operacja", pędzla Rembrandta. Życiorys tego artysty obfitował niestety w różne, tragiczne sytuacje, choć początkowo wszystko układało się pomyślnie. Po powrocie do rodzinnego miasta malarz otworzył własną pracownię. Zamówienia na obrazy napływały przede wszystkim z kościołów, dlatego mają tematykę religijną, biblijną. Z roku 1628 pochodzi także jego pierwszy "Autoportret". 

W roku 1631, po śmierci ojca, Rembrandt przenosi się do Amsterdamu. To przeprowadzka już na stałe, a malarz w 1634 roku bierze ślub z Saskią van Uylenburgh. To młoda kobieta z bogatego domu, więc dzięki temu małżeństwu Rembrandt nie musiał martwić się o finanse. Niestety, Saskia umarła młodo, w wieku niecałych 30 lat, a swój majątek rozdzieliła między męża i syna, przy czym mąż mógł utracić majątek, gdyby ponownie się ożenił. Ukochana Rembrandta, żona i muza, pozująca do jego licznych dzieł, najprawdopodobniej zmarła na gruźlicę. 

Malarz utracił zresztą nie tylko żonę, ale i czwórkę ich wspólnych dzieci. Tylko jedno z nich - syn Tytus - dożyło wieku dorosłego. Niestety, mężczyzna zmarł mając 27 lat. Sam malarz pod koniec życia cierpiał z powodu bardzo złej sytuacji finansowej i osobistej. Zmarł w 1669 roku, a jego śmierć przeszła w Amsterdamie niezauważona.