Sant’Anna School of Advanced Studies z Pizy ogłosiła pobicie rekordu przepustowości bezprzewodowej optycznej transmisji danych. Badacze tamtejszego Centre of Excellence for Information Engineering and Communication (CEIIC) osiągnęli za pomocą radiolinii przepustowość przekazu 1,28 terabita informacji na sekundę. Przekaz danych na odległość 210 m był nie tylko szybki, lecz również stabilny. Ernesto Ciaramella, profesor telekomunikacji , podkreśla, że jego zespół badawczy przesyłał dane przez wiele godzin bez wyraźnego pogorszenia przekazu. 

          Sygnał do doświadczenia został wygenerowany w CEIIC i przekazany za pomocą włókien światłowodowych do anteny radiolinii na dachu budynku. Antena przekazała sygnał optyczny do drugiej, oddalonej o 210 m anteny na budynku Włoskiej Rady Badań Naukowych (CNR). Sygnał został przez nią odebrany i w ten sam sposób odesłany z powrotem. Zwielokrotnienie sygnału w włóknach szklanych nastąpiło wyłącznie za pomocą anten i bez żadnych dodatkowych urządzeń elektronicznych - twierdzi Ciaramella. 32 kanały przekazu, każdy o przepustowości 40 GB na sekundę przyniosły rekordowy wynik 1,28 terabitów na sekundę. To znacznie więcej, niż dotychczasowy rekord – 16 kanałów przekazu po 10 GB każdy – ustanowiony w Korei - nie kryje radości naukowiec. 

          Technologia optycznych łączy bezprzewodowych znalazła zastosowanie w Nowym Jorku – na jej bazie poszczególne wieżowce są ze sobą połączone w sieć komunikacyjną. Na razie FSO jest technologią dość rzadką ze względu na to, że opady atmosferyczne oraz zanieczyszczenie powietrza dość znacznie osłabiają przekazywany sygnał. Badacze z Pizy wraz z uczestniczącymi w projekcie japońskimi naukowcami z National Institute of Information and Communications Technology (NICT) oraz z Uniwersytetu Waseda mają jednak nadzieję, że ich osiągnięcia udoskonalą technologię, zapewniając względnie stabilne optyczne łącza bezprzewodowe o wysokiej przepustowości.  JSL

źródło: www.sssup.it