Co jakiś czas uwagę opinii publicznej przykuwa wyjątkowo okrutny przestępca, taki jak Mariusz Trynkiewicz, Josef Fritzl czy Andreas Breivik. Naukowcy próbują ustalić, dlaczego tacy ludzie stają się zbrodniarzami. [CZYTAJ TAKŻE: TRYNKIEWICZ: KIEDY WYJDĘ NA WOLNOŚĆ, BĘDĘ ZNÓW ZABIJAŁ – TO SILNIEJSZE ODE MNIE]

Gdzie w ludzkim mózgu zakodowane są zasady, których przestrzegamy? Czy osoby amoralne mogą cierpieć na jakiś defekt neuronalny? A jeśli tak, to w jak mamy oceniać postępowanie przestępców? Jak ich karać, jak ich leczyć?

Jan Stradowski, szef działu nauki "Focusa" zaprasza do studia TOK FM specjalistów od nauki, technologii i nowych trendów, by dyskutować z nimi o tym, jak wygląda dziś nowa wersja Homo sapiens i dokąd zmierzają zmiany cywilizacyjne.

W najbliższą sobotę po godz. 20 w audycji "Człowiek 2.0" jego gośćmi będą prof. Paweł Łuków, filozof i etyk z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Anna Kozak i Jan Stasiński, studenci z Koła Neuronauki SWPS.

Polecamy nasze artykuły:

Oraz książki: „Moralne zwierzę” Roberta Wrighta (Prószyński i S-ka); „Pejzaż moralny” Sama Harrisa (CiS) i „Mózg incognito” Davida Eaglemana (Carta Blanca)

Audycji można było posłuchać 25 stycznia po godz. 20 - teraz jest dostępna jako podcast na tej stronie.