O co zapytałbyś swojego psa, gdyby umiał mówić?  Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez brytyjską organizację na rzecz zwierząt Dogs Trust wśród 2000 właścicieli, najbardziej interesuje nas, czy nasz pies jest szczęśliwy.

Pytania, jakie swoim psom chcieliby zadać właściciele:

  • 1. Czy jesteś szczęśliwy? (62%)
  • 2. Jak mogę uczynić twoje życie szczęśliwszym? (48%)
  • 3. Czy rozumiesz mnie, kiedy do Ciebie mówię? (45%)
  • 4. O czym marzysz? (40%)
  • 5. Czy mnie kochasz? (39%)

Źródło: dogstrust.org.uk

 

Mimo  że psy nie władają ludzką mową, komunikują się z nami na inne sposoby. Kluczem do zrozumienia ich emocji jest znajomość niewerbalnych sygnałów. Z pomocą spieszą nam naukowcy (m.in. Carrier i in., 2013), którzy przeanalizowali zachowania psów, głównie w dwóch różnych sytuacjach - podczas zabawy w parku i w czasie wizyty u weterynarza.

Jak wyjaśnia dr Marc Bekoff, autor książki „Canine Confidential”, obserwacja psich instynktów w określonych sytuacjach pozwala stworzyć listę charakterystycznych dla tego gatunku wzorców zachowań zwaną etogramem.  - To opisowy katalog zachowań bez interpretacji ani wyjaśnienia motywów. Tworzenie etogramu jest wspaniałym procesem uczenia się innego gatunku - mówi Bekoff.

Oto niektóre z tych zachowań:

 

  • Sygnały związane z zabawą:

"Chcę się bawić" = przesadne, przerysowane zachowania, wyginanie się w łuk z przednimi łapami na ziemi, podskoki (na tylnych łapach z uniesionym ogonem), obejmowanie drugiego psa łapami wokół szyi.

  • Sygnały mające na celu przyciągniecie uwagi:

Podgryzanie (nie takie, które ma sprawiać ból), zaczepianie łapą drugiego psa, nagłe, przesadne wycofywanie się.

  • Sygnały świadczące o zadowoleniu:

Łagodny i nieskupiony na niczym konkretnym wzrok, rozluźnione czoło, uszy luźno wiszące, merdanie ogonem (nieśpiesznie = zadowolenie, energicznie = podekscytowanie).

O tym, czy istnieje psi uśmiech przeczytasz w artykule: "Czy psy naprawdę się do nas uśmiechają?”.

  • Sygnały związane ze stresem

Unikanie kontaktu wzrokowego, ziewanie, podkulanie ogona, podnoszenie łapy, oblizywanie pyska, zgarbiona postawa, drżenie, odbieganie lub odsuwanie się od innych psów.

W swoich badaniach z 2019 roku Stellato i in. wykorzystali pięciostopniową skalę do oceny strachu na podstawie psiej mowy ciała. Obejmowała ona subtelne zachowania, takie jak ziewanie i lizanie warg oraz te bardziej ewidentne, jak drżenie i wokalizowanie. Psy, które zostały ocenione jako wyjątkowo przerażone wykazywały kilka z wymienionych wyżej zachowań, podejmowały wiele prób ucieczki lub usiłowały się ukryć, podwijały ogon, kładły nisko głowę, a ich uszy zwisały blisko głowy. Badania wykazały, że czterotygodniowy trening behawioralny pomógł psom w zmniejszeniu stresu podczas wizyty u weterynarza.

Pełna gama psich sygnałów jest oczywiście dużo szersza. Wiele z nich jest bardzo subtelnych - takich jak lizanie pyska czy ziewanie - w związku z czym bywają pomijane przez właścicieli psów. Natomiast wyraźniejsze sygnały mogą być źle interpretowane, jak choćby gryzienie, które nie zawsze oznacza złość. Interpretacja psiej mowy ciała wymaga czasu, ale z pewnością jest warta wysiłku.

 

Źródło: psychologytoday.com