Rozpoczynamy cykl spotkań wideo na instagramowym profilu @focus.pl! Pierwsze z nich poprowadzi Jan Stradowski, szef działu nauki i technologii magazynu „Focus”.

W tym tygodniu (w środę, 29 kwietnia o godz. 16:30) jego gościem będzie dr Waldemar Karpa – ekspert w dziedzinie innowacji medycznych z Akademii Leona Koźmińskiego, autor wydanej niedawno książki „Osobliwości innowacji medycznych. Analiza ekonomiczna”.

Posłuchamy m.in. o tym, jak przebiega rozdzielenie procesu prac nad lekiem dla chorujących na COVID-19 oraz przygotowania szczepionki, która mogłaby powstrzymać falę zachorowań w przyszłości. O pracach nad szczepionką piszemy też obszernie w majowym wydaniu „Focusa”.

W obliczu pandemii kompletnie zmieniło się podejście do prób klinicznych. Testuje się metody, które skracają czas prac nad nowym preparatem z ok. 10 do 2–3 lat. Przy okazji pojawiają się nowe problemy, np. w postaci prób ograniczenia dostępu do szczepionki czy pozbycia się przez koncerny farmaceutyczne odpowiedzialności prawnej wynikającej z potencjalnie dużej liczby skutków ubocznych „ekspresowo” opracowanych leków.

Dołączysz do nas? Do zobaczenia w środę o 16:30 na naszym Instagramie @focus.pl.