Jeśli doświadczasz większej dawki stresu, a twoje dotychczasowe metody radzenia sobie z napięciem nie wystarczają, sięgnij po sprawdzone techniki poparte naukowo. Łagodzą uczucie lęku, przygnębienia i napięcia. Możesz je wykonać samodzielnie i nie potrzebujesz na nie recepty.

 

Ruszaj się wystarczająco dużo

Jeśli z całej listy miałbyś wybrać tylko jedną rzecz, by poprawić swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, postaw właśnie na regularne ćwiczenia. Nawet jeśli organizm woła do łóżka, a głowa stawia opór i podszeptuje, że wcale ci się nie chce – spróbuj wykrzesać z siebie resztki samodyscypliny.

Naukowcy uważają, że ćwiczenia poprawiają krążenie krwi w mózgu, szczególnie w obszarach takich jak ciało migdałowate i hipokamp, które odgrywają dużą rolę w regulacji nastroju, motywacji i reakcji na stres. Ruch sprzyja uwalnianiu endorfin, a więc hormonów poprawiających samopoczucie w ciele.

Badania potwierdzają, że wystarczą ćwiczenia o umiarkowanej intensywności (takie przy których możesz mówić, ale już nie dasz rady śpiewać), by złagodzić skutki stresu.  Naukowcy wręcz zalecają umiarkowany wysiłek i przestrzegają przed nadmiernym obciążaniem organizmu. Forsowanie ciała w wielu badaniach oznaczało jeszcze większy stres i stany zapalne. „Możliwe, że intensywne ćwiczenia sprawiały, że już zestresowany system nerwowy  stawał się jeszcze bardziej roztrzęsiony, szczególnie u osób, które nie były przyzwyczajone do ćwiczeń” – tłumaczy Jennifer Heisz, profesor nadzwyczajny w dziedzinie kinezjologii na McMaster University w Ontario w Kanadzie.

Liczne badania pokazują, że największe korzyści płyną z ćwiczeń rytmicznych, takich jak bieganie, pływanie, jazda na rowerze i spacerowanie. Sprzyjają one pompowaniu krwi w głównych grupach mięśni. Najlepiej wykonywać takie ćwiczenia przez 15 -30 minut co najmniej trzy razy w tygodniu przez okres 10 tygodni lub dłużej.

„Szybki spacer, jogging lub jazda na rowerze mogą pomóc zachować spokój i zdrowie w tych niepewnych czasach” - dodała Helsz.