Oficjalne stanowisko w tej sprawie wygłosił  13 lipca minister Khaled el-Anany. Dwie egipskie budowle - wyjątkowa Piramida Łamana i jej piramida-satelita, zostaną otwarte dla turystów po ponad 50 latach. Obie piramidy znajdują się na terenie królewskiej nekropoli Dahszur (część Memfis), położonej ok. 40 km na południe od Kairu.

Piramida Łamana,  zwana też Łamaną Piramidą Snofru, Piramidą Złamaną, Pochyłą, Południową, Romboidalną, Stępioną, Zgiętą czy Fałszywą, jest jedyną w swoim rodzaju strukturą. Jej cechą charakterystyczną jest załamanie kąta nachylenia ścian mniej więcej w połowie wysokości. W dolnej części boki unoszą się pod kątem 54 stopni, a później zwężają się i pną pod kątem 43 stopni.

Teorii wyjaśniających to nietypowe załamanie jest kilka. Jedna z nich głosi, że do zmiany kąta doszło na skutek osunięcia gruntu grobowca. Inna zakłada, że podział był celowym zamierzeniem budowniczych. Dwoistość ma swoje odzwierciedlenie w innych elementach konstrukcyjnych: obiekt ma dwa wejścia, dwa korytarze, dwa zespoły pomieszczeń i dwie komory grobowe.

Piramidę Łamaną udostępniono zwiedzającym po raz pierwszy w 1965 roku. Zamknięto ją z powodu renowacji, która obejmowała dodanie sieci oświetlenia, prace na schodach, naprawę niektórych elementów konstrukcyjnych  w korytarzach i komorze grobowej.

Druga, mniejsza piramida zgodnie z przypuszczeniami została wzniesiona dla żony Snofru - Hetepheres. Odkryto ją w 1956 roku i jeszcze nigdy nie była dostępna dla turystów.

Ministerstwo ujawniło przy okazji swoje najnowsze odkrycia archeologiczne: drewniane maski pogrzebowe i narzędzia do cięcia kamienia. Władze Egiptu kładą duży nacisk na działania mające na celu zwiększenie ruchu turystycznego. Kraj wciąż wychodzi z zawirowań po powstaniu przeciwko rządom Hosniego Mubaraka z 2011 roku.

 

Źródło: livescience.com