Przerażają cię morskie głębiny? To dobra szansa by się z nimi oswoić. A jeśli fascynuje cię podwodny świat to idealnie trafiłeś. Na wystawie "Płyń lub giń" w warszawskim Centrum Nauki Kopernik poznasz tajemnice oceanów, morskich technologii oraz zjawisk związanych z wodą.
 

Jak to się dzieje, że statki mogą przemierzać oceany? Dlaczego ich kadłuby mają różne kształty? W jaki sposób pokonują fale? Odpowiedzi na te pytania pomoże ci poznać 14 eksponatów, mieszczących się w ogromnych, metalowych kontenerach. Takich, w jakich przewozi się ładunki na statkach. Wszystkie – mniej lub bardziej – wypełnia woda. W sumie 7,5 tys. litrów – to ponad 40 pełnych wanien łazienkowych.
 

Statki to nie wszystko! Zabiera nas także pod powierzchnię wody, do świata odkrywanego przez łodzie podwodne i nurków.

 

Eksploracja głębin ma bogatą historię. Zachowały się ryciny przedstawiające Aleksandra Wielkiego w szklanej skrzyni i opuszczonego na dno morza po to, by poznać tętniące tam życie. Pragnienie zbadania tego uniwersum odnajdujemy także w czasach nowożytnych, w pracach pionierów techniki nurkowania: Guglielmo de Lorena i Franza Kesslera - konstruktorów pierwszych dzwonów nurkowych. Nurkowanie rozwijało się pod wpływem potrzeby poznania i korzystania z zasobów podwodnego świata. Poszukiwania i eksploracja podmorskich złóż mineralnych (np. ropy naftowej), konstruowanie budowli na dnach zbiorników, wreszcie rozwój techniki okrętowej wpłynęły na zmianę techniki nurkowania. W ostatnich latach do podwodnych badań zaangażowano także urządzenia elektroniczne. Postęp techniczny uczynił nurkowanie bezpieczniejszym i sprawiał, że jest ono powszechnie dostępne i popularne.
 

Na wystawie poczujemy siłę wody na własnej dłoni. Dowiemy się, czy statki znikają w Trójkącie Bermudzkim. Poznamy roboty badające morskie dno. Uciekniemy z tonącego statku. Zanurkujemy na sucho i wykonamy podwodne selfie.
 

Wystawę możecie oglądać do 28 października 2017 r.