Banknot upamiętniający 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich jest pierwszym, wyemitowanym przez NBP, banknotem polimerowym. Banknot został zaprojektowany przez Andrzeja Heidricha wiele lat temu, jeszcze przed denominacją. Pierwotny projekt został stworzony z myślą o druku na podłożu papierowym.

- Narodowy Bank Polski postawił przed PWPW S.A. niezwykle trudne wyzwanie, polegające na wykonaniu banknotu polimerowego na podstawie projektu banknotu papierowego – mówi Marek Siwiec, Prezes Zarządu PWPW S.A. – Sprostaliśmy temu wyzwaniu - banknot zawiera zabezpieczenia charakterystyczne zarówno dla pieniędzy polimerowych, jak i papierowych.

W przypadku NBP produkcja banknotu polimerowego jest ciekawostką dla kolekcjonerów. Polskie banknoty obiegowe zarówno te dotychczasowe jak  i zmodernizowane są wykonane na podłożu papierowym. Banknoty polimerowe są zazwyczaj emitowane w krajach o gorącym i wilgotnym klimacie.

Zabezpieczenia zastosowane w banknocie kolekcjonerskim to m.in. przezroczyste okienko, w którym umieszczono holograficzny wizerunek Belwederu, roślinny element graficzny zmieniający kolor w zależności od kąta obserwacji, element przeźroczysty, metaliczny w kolorze niebieskim wkomponowany w grafikę banknotu jak również druk stalorytniczy, mikrodruki oraz numeracja typograficzna.