Kubki smakowe- zachwiana równowaga

O tym, że otyłość zmniejsza wrażliwość na smak naukowcy widzieli nie od dziś, ale dopiero niedawno udało im się wyjaśnić ten mechanizm. Badania dra Kena Cadwella i jego zespołu z New York University pokazują, że do zmniejszenia się liczby kubków smakowych prowadzą procesy zapalne spowodowane przez otyłość.

Nasze kubki smakowe skupiają ok. 50-150 wyspecjalizowanych komórek odpowiedzialnych za odczuwanie 5 smaków: słodkiego, gorzkiego, kwaśnego i umami. Podlegają one ciągłym przeobrażeniem - w ich obrębie obserwujemy proces  śmierci komórkowej, czyli apoptozę i powstawanie nowych komórek (komórki mogą ulegać zniszczeniu już po 10 dniach, ale w ich miejsce pojawiają się nowe). U osób otyłych równowaga pomiędzy tymi procesami zostaje zachwiana, co w efekcie prowadzi do dysfunkcji zmysłu smaku - czytamy w artykule opublikowanym w „PLOS Biology”.

 

Winne cytokiny?

Potwierdzają to badania przeprowadzone na myszach.  U otyłych myszy proces śmierci i odnowy komórek  był zaburzony: wzrastał wskaźnik apoptozy, a jednocześnie nie powstawały nowe komórki. Naukowcy zauważyli to, podając gryzoniom dwa rodzaje karmy: część myszy otrzymała karmę, która zawierała 14% tłuszczu, druga część - karmę o 58-procentowej zawartości tłuszczu. Po 8 tygodniach zwierzęta z drugiej grupy ważyły o ok. 1/3 więcej i miały o ok. 25% mniej kubków smakowych.

Jak zauważono, myszy które były genetycznie odporne na otyłość, nie podlegały tym procesom, nawet gdy były karmione dietą wysokotłuszczową. Prowadzi to do wniosku, że zanik receptorów smakowych nie wynikał z samego faktu spożywania tłuszczów, ale z akumulacji tkanki tłuszczowej w organizmie. Wiadomo bowiem, że otyłość może wiązać się z przewlekłym stanem zapalnym, ponieważ tkanka tłuszczowa wytwarza cytokiny prozapalne - cząsteczki, które inicjują reakcje zapalne i wpływają na działanie procesów komórkowych w całym organizmie, w tym na komórki TNF-alpha znajdujące się wokół kubków smakowych. W efekcie w kubkach smakowych powstaje stan zapalny, co skutkuje niewłaściwymi procesami w obrębie komórek smakowych - m.in. zahamowaniem powstawania nowych receptorów.

Dodatkowe kilogramy to więcej stanów zapalnych wowołanych przez prozapalne cytokiny: IL-6 oraz TNF-alfa syntezowanych w tkance tłuszczowej.
prof. dr hab. med. Mirosław Jarosz "Suplementacja diety a zdrowie". (Źródło: higienapokarmowa.pl)