Stanley Coren, badacz psiej psychologii podzielił psią inteligencję na kilka rodzajów: adaptywna (odpowiadająca za kreatywność), inteligencja pracy (rozumienie i wykonywanie poleceń - próby pracy) oraz instynktowna (wrodzone talenty). Do tego dołożył jeszcze inteligencję kinetyczną, przestrzenną, interpersonalną i wiele więcej. 

Ludzkość ocenia psią inteligencję najczęściej tylko na podstawie reakcji na polecenia, co jest wyjątkowo krzywdzące. Póki co nie mamy jednak innych zestawień niż biorących na warsztat psią inteligencję pracy. 

W swojej książce „Inteligencja Psów” Coren przedstawił podsumowanie ocen 199 ekspertów od psiego posłuszeństwa. Odpowiedzi były bardzo spójne, ale wszyscy podkreślali, że w każdej z raz pojawiają się wyjątki i wiele zależy od treningu czworonoga. 

Oto klasyfikacja:

Najwyższy poziom – psy, którym nauczenie się nowej komendy zajmuje poniżej pięciu prób, są posłuszne w 95% przypadków.

1. Border collie

Psy tej rasy są bardzo oddane i posłuszne, lecz mają w sobie ogromne pokłady temperamentu i chęci do zabawy, ale nie tylko fizycznej. Bardzo szybko uczą się nowych rzeczy, więc potrzebują ciągłej stymulacji umysłowej.

 

2. Pudel

Słynące ze swojej ponadprzeciętnej inteligencji pudle niesamowicie łatwo dostosują się do każdej rzeczywistości i są niezwykle silne, a przy tym bardzo pogodne, figlarne i chętne do okazywania czułości swoim właścicielom. 

 

3. Owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie to psy do zadań specjalnych. Są niezwykle inteligentny i bardzo odważne, będą przy tym wiernymi i posłusznymi przyjaciółmi swoich właścicieli. Charakteryzują się również ogromnym poziomem energii, więc codziennie potrzebują dużej dawki ruchu na świeżym powietrzu.

 

4. Golden retriever

Nie tylko złota sierść – bardzo popularne wśród Polaków "goldeny" mają też złote serca i są całkowicie oddane człowiekowi, a także nie lubią samotności. Mimo to bardzo łatwo dostosują się do nowych sytuacji i szybko uczą się nowych rzeczy.

 

5. Doberman pinczer

Pierwotnie te inteligentne i dumne psy o silnym instynkcie stróżowania wykorzystywane były do obrony. Obecnie potrafią być nie tylko czułymi protektorami, ale i najlepszymi przyjaciółmi całej rodziny. 

 

6. Owczarek szetlandzki

Wyglądem przypominają miniaturki owczarka collie, jednak to jedyne, co łączy obie rasy. Owczarki szetlandzkie to bardzo dynamiczne i inteligentne, ale i łagodne psy, które są bardzo oddane, a także ogromnie wrażliwe i nieufne wobec obcych.

 

7. Labrador retriever

Labrador retriever to jedna z najpopularniejszych ras, głównie ze względu na wspaniały charakter tych psów. Są one łagodne, przyjazne i mądre, a także elastyczne – potrafią dostosować się do każdej sytuacji i zawsze podchodzą z entuzjazmem do powierzanych im zadań. Uwielbia ruch, zwłaszcza w wodzie.

8. Papillon

Inaczej zwany spanielem kontynentalnym papillon to łagodny i oddany pies do towarzystwa, chociaż niekiedy nieco natarczywy w żebraniu o uwagę i głaskanie. 

 

9. Rottweiler

Chociaż ta rasa uznawana jest za jedną z agresywnych i do jej posiadania wymagane jest specjalne pozwolenie, nie przekreśla to możliwości wychowania rottwailera na czułego i łagodnego towarzysza dla całej rodziny.

 

10. Australian cattle dog 

Australijskie psy pasterskie to rasa, która jest wierna człowiekowi, ale niezbyt skora do okazywania mu czułości. Skupia się przede wszystkim na swoim instynkcie stróżowania i nie lubi się nudzić.