Australijscy naukowcy odkryli setki nowych gatunków zwierząt zamieszkujących rafy w wodach Australii. Są wśród nich nowe gatunki korali rafotwórczych oraz nierozpoznane dotąd skorupiaki. To skutek dokładniejszej penetracji raf w celu stworzenia Spisu Raf (Census of Reefs) będącego rozdziałem szerszego projektu systematycznego o nazwie Spis Życia Morskiego (Census of Marine Life), który ma na celu jak najpełniejsze skatalogowanie gatunków zamieszkujących oceany i morza.
- Naukowcy pracowali tam przez bardzo długi czas, a wciąż pozostają na rafach setki nowych, nigdzie nieopisanych gatunków - mówi Julian Caley z Australijskiego Instytutu Nauk Morskich.
Znaleziono na przykład 130 zupełnie nowych gatunków korali oraz wiele skorupiaków przypominających krewetki. Wielki program badawczy ma potrwać do 2010 roku i zakończyć się obszerną publikacją. Na razie trwa opracowywanie materiałów zebranych podczas dwu-, trzytygodniowych wypraw badawczych na rafy koralowe, które odbyły się w kwietniu i maju. h.k.