Nowy sposób walki z otyłością, polegający na blokowaniu za pomocą sygnałów elektrycznych regulującego proces trawienia nerwu błędnego, pozwala pacjentowi schudnąć bez drastycznych zmian swoich przyzwyczajeń żywieniowych oraz bez surowych diet. Elektroniczny implant VBLOC, stworzony przez amerykańską firmę EnteroMedics, redukuje znacznie spożycie kalorii.  

          Urządzenie jest noszone na zewnątrz ciała, na pasku. Jest ono jednak połączone z organizmem poprzez niewielkie nacięcie w skórze, przez które do ciała człowieka wprowadza się przewody związane z elektrodami umieszczonymi na nerwie błędnym. VBLOC wytwarza słabe syganły o częstotliwości 5 kHz, które blokują przewodzenie impulsów nerwowych. W ten sposób tłumione są sygnały głodu, przerwana zostaje bowiem komunikacja mózgu z żołądkiem, dzięki czemu ten ostatni zapełnia się szybciej, niż zazwyczaj. Blokada nerwu błędnego prowadzi do zmniejszenia wydzielania soku żołądkowego oraz intensywności trawienia. Urządzenie włącza się  na krótki czas zaledwie co 5 minut, jednakże dzięki jego działaniu pacjent zaczyna jeść mniej, nie czując głodu.

          Ta innowacyjna metoda różni się zasadniczo od dotychczasowych metod laparoskopowego leczenia otyłości, takich jak zmniejszanie objętości żołądka. Poprzednie metody są bardziej inwazyjne, prowadzą często do drastycznej utraty wagi, a pacjenci do końca życia skazani są na ograniczenia w przyjmowaniu określonych pokarmów i na łykanie suplementów. Ryzyko komplikacji związane z takimi operacjami powoduje, że decydują się na nie zaledwie najodważniejsi. Najważniejszą zaletą VBLOC jest jego odwracalność – kilka przewodów i elektrod umieszczonych na nerwie można w każdej chwili zlikwidować w trakcie niezbyt skomplikowanej operacji. 

          Podczas pierwszych testów kilkadziesiąt osób z nadwagą, którym wprowadzono do organizmu VВLOC, straciło w ciagu dziewięciu miesięcy około 30% swojej wagi. Obecnie naukowcy przeprowadzają kolejne testy na większej grupie osób – ich najnowsze wyniki są już znane – po zainstalowaniu VBLOC pacjenci spożywają codziennie o 500 kalorii mniej, niż zwykle. Noel Williams, naukowiec z University of Pennsylvania School of Medicine, nadmienia, iż nie jest pewny, czy terapia z wykorzystaniem VBLOC przyniesie takie same efekty, jak w przypadku gastric bypass. Podkreśla on jednak, że VBLOC może okazać się niezwykle skuteczną metodą w walce z nadwagą u osób, których BMI nie przekracza wartości 35.           Specjaliści z EnteroMedics pracują już nad udoskonaloną wersją VBLOC, którą będzie można implantować przez przewód pokarmowy. Na ciele człowieka nie pozostaną wtedy nawet najmniejsze ślady po szwach.