Urodzony w 1945 roku w Nowym Jorku, Tesler studiował informatykę na Uniwersytecie Stanforda, a po ukończeniu studiów zajmował się badaniami nad sztuczną inteligencją (na długo przed tym, jak stała się ona najgorętszym tematem w technologiach) i zaangażował się w antywojenne oraz antykorporacyjne ruchy monopolistyczne.

 

W 1973 roku Tesler podjął pracę w Xerox Palo Alto Research Center (PARC), gdzie pracował do 1980 roku. Xerox PARC jest znany z opracowywania graficznego interfejsu użytkownika sterowanego za pomocą myszki, co obecnie wszyscy możemy uważać za rzecz oczywistą, ale wówczas taką nie było. Tesler pracował tam również nad edytorem tekstu zwanym “Gypsy” (“Cygan”), który był swego rodzaju początkiem poleceń dotyczących kopiowania, powielania i zmieniania pozycji fragmentów tekstu.

 

Xerox PARC nie wykorzystał przełomowych badań, które przeprowadził w zakresie obliczeń osobistych, więc w 1980 roku sfrustrowany Tesler przeszedł do Apple, gdzie pracował do 1997 roku. Przez lata zajmował przeróżne stanowiska w tej firmie, w tym wiceprezesa AppleNet (wewnętrzny system sieci lokalnej Apple, który ostatecznie został zlikwidowany), czy głównego naukowca Apple (stanowisko, które w pewnym zajmował Steve Wozniak, zanim ostatecznie opuścił firmę).

 

Oprócz jego wkładu w niektóre z najbardziej znanych urządzeń Apple, Tesler był również znany ze swoich wysiłków, by oprogramowanie i interfejsy użytkownika bardziej intuicyjne. Poza wszechobecną obecnie terminologią "wytnij", "kopiuj" i "wklej", Tesler był również zwolennikiem podejścia do projektowania interfejsu użytkownika znanego jako modeless computing, co znajduje odzwierciedlenie w jego osobistej stronie internetowej. Zasadniczo, zapewnia ona spójność działań użytkowników w różnych funkcjach i aplikacjach systemu operacyjnego. Na przykład, po otwarciu edytora tekstu, użytkownicy automatycznie zakładają, że naciśnięcie któregokolwiek z klawiszy alfanumerycznych na klawiaturze spowoduje wyświetlenie tego znaku na ekranie w punkcie wstawienia kursora. Był jednak czas, kiedy edytory tekstu mogły być przełączane pomiędzy wieloma trybami, w których pisanie na klawiaturze albo dodawało znaki do dokumentu, albo pozwalało na wprowadzenie komend funkcjonalnych. Nadal istnieje wiele aplikacji, w których narzędzia i funkcje zmieniają się w zależności od trybu, w którym się znajdują na przykład Photoshop, w którym różne narzędzia zachowują się inaczej i wykonują bardzo różne funkcje), ale w większości przypadków nowoczesne systemy operacyjne, takie jak MacOS Apple i Windows Microsoft, spopularyzowały się dzięki łatwości obsługi wynikającej z braku występowania różnych trybów.

 

Po opuszczeniu Apple w 1997 roku, Tesler współtworzył firmę Stagecast Software, która opracowywała aplikacje ułatwiające dzieciom naukę programowania. W 2001 roku dołączył do firmy Amazon i został wiceprezesem ds. zakupów, w 2005 roku dołączył do Yahoo, gdzie kierował grupą projektantów, a następnie w 2008 roku został pracownikiem działu produktów w 23andMe. Według jego CV, Tesler odszedł z 23andMe w 2009 roku i od tego czasu koncentrował się głównie na pracy konsultingowej.

 

Podczas gdy prawdopodobnie istnieje wiele innych funkcji, o których nie wiemy, a które Tesler “zapakował” w nowoczesne komputery w ramach jego pracy w zespołach Xerox i Apple, jego znany wkład w technologię jest ogromny. Mówi się, że to właśnie Larry Tesler jest jednym z głównych powodów, dla których komputery przeniósł się z ośrodków badawczych do prywatnych domów.