Zaćmienie Księżyca jest częściej spotykanym zjawiskiem niż zaćmienie Słońca. Najbliższe będziemy mogli zaobserwować już dziś wieczorem. Tarcza Księżyca będzie zasłonięta maksymalnie w 24 procentach o godz. 20.22, czyli zaraz po jego wschodzie. Niestety, zaćmienie w kulminacyjnym momencie będzie można obserwować tylko we wschodnich województwach Polski, bo w zachodniej części kraju Księżyc wzejdzie już po maksymalnej fazie. Mieszkańcy zachodniej Polski będą mogli obserwować zaćmienie tylko 18-20 procent tarczy.

Jak nie przegapić zaćmienia?

Dobra wiadomość dla amatorów kosmicznych spektakli. Zaćmienie będzie obserwowalne gołym okiem. Jeśli jednak posiadacie lornetki lub teleskopy miejcie je ze sobą. Księżyc wzejdzie na południowo-wschodniej części horyzontu, więc warto tam wycelować obiektyw teleskopu, lornetkę lub wzrok.

Zaćmienie zacznie się o 20.15. Księżyc będzie wydawał się większy jak zawsze, gdy znajduje się tak nisko nad horyzontem, natomiast jego tarcza będzie lekko "wygryziona" przez cień. Maksymalna faza odbędzie się o 20.20 i wtedy rzucany przez Ziemię cień będzie zajmował niemal ¼ powierzchni tarczy. Potrwa to do godziny 21.18., 

Zaraz po tym nastąpi faza półcieniowa, która potrwa trochę ponad pół godziny, wtedy księżyc opuści cień Ziemi. Będzie to jednak trudne do obserwacji, zwłaszcza gołym okiem. Ostatni akt spektaklu zakończy się o godz. 22.50. Zachęcamy do oglądania zaćmienia Księżyca 2017.

Zaćmienie całkowite

Zazwyczaj zaćmienie Księżyca ma miejsce dwa razy do roku, natomiast zaćmienia całkowite zdarzają się niezwykle rzadko. W czasie zaćmienia Księżyc nie znika zupełnie z pola widzenia (tak jak dzieje się to w czasie całkowitego zaćmienia Słońca), ale przesuwa się do najciemniejszej części Ziemi, zwanej jako umbra.