Niektórzy naukowcy skłaniają się ku stwierdzeniu, iż wyższość człowieka rozumnego nad neandertalczykiem związana z jego urozmaiconą dietą była jedną z przyczyn wyparcia Homo neanderthalensis. Niedawno jednak okazało się, że w skład diety neandertalczyków wchodziły również ssaki morskie - delfiny i foki, a także ryby i małże. Wykopaliska w dwóch zamieszkiwanych niegdyś przez neandertalczyka jaskiniach na południu Hiszpanii przyniosły zdumiewające odkrycie - znaleziono tam resztki różnorodnych owoców morza, między innymi muszle omułka jadalnego czy kości morskich ssaków wraz ze śladami użycia narzędzi kamiennych. W jaskiniach znaleziono również kamienne noże i ostrza.  

          Naukowcy stwierdzili, że prehistoryczni przodkowie nagrzewali kości w ognisku – bynajmniej nie dlatego, by usmażyć mięso. Według badaczy mięso fok jadane było na surowo. Po podgrzaniu kości stawały się miększe i w ten sposób człowiek neandertalski łatwiej dostawał się do smacznego szpiku. Znaleziono również szczątki omułka jadalnego, które neandertalczycy również podgrzewali w ogniu – być może w celu otwarcia muszli. 
Jaskiniowcy nie wypływali na morze na połów fok. Zbierali oni wyrzucone przez fale na brzeg martwe zwierzęta lub zabijali przy pomocy pałek młode i nieostrożne osobniki, które znalazły się przypadkiem na płyciźnie. 

          Jeden z autorów pracy – Chris Stringer z Natural History Museum – zaznacza, że prehistoryczny człowiek Homo sapiens mimo wszystko odżywiał się w sposób bardziej różnorodny, niż jego neandertalski krewny. Był on bowiem nie tylko myśliwym i rybakiem, lecz również zbierał ziarna. Wiadomo, że na to, co jedli nasi praprzodkowie, decydujący wpływ mogło mieć miejsce, jakie zamieszkiwali. Ci z terenów morskich żywili się rybami i owocami morza, w diecie tych z północy dominowały mamuty i sarny. Jednakże w miarę zdobywania nowych informacji o neandertalczyku różnice dotyczące sposobu życia obu naszych dalekich krewnych ulegają istotnemu zmniejszeniu. 

          Autorzy badania twierdzą, że właśnie neandertalczycy z Gibraltaru mogli być ostatnimi żyjącymi na świecie przedstawicielami swojego gatunku. Zgodnie z wynikami odpowiedniej analizy resztki owoców morza znalezione przez naukowców pochodzą sprzed 24-28 tys. lat.Szczegóły badania zostały opublikowane w magazynie PNAS. JSL

źródło: www.nhm.ac.uk