Badacze doszli do tego wniosku po tym, jak poprosili ochotników o przejście przez ulicę setki razy, filmując i analizując reakcje kierowców samochodów. Naukowcy zaprosili do eksperymentu jednego białego i jednego czarnego mężczyznę oraz jedną białą i jedną czarną kobietę. Pojazdy zatrzymywały się w 31% przypadków przekraczania ulicy przez kobiety i białe osoby, w 24% przypadków przepuszczały mężczyzn, a w 25% przypadków czarnoskóre osoby. 

Naukowcy odkryli jednak, że najlepszym predyktorem tego, czy samochód się zatrzyma, był jego koszt. Nie jest to przełomowe odkrycie, jeśli chodzi o korelację między wartością samochodu a zachowaniem kierowcy na drodze – badania naukowców Uniwersytetu w Helsinkach, opublikowane w czasopiśmie “Journal of Transport and Health”, dowiodły, że mężczyźni będący właścicielami ekskluzywnych pojazdów są “bardziej skłonni do kłótni, uparci, nieprzyjemni i pozbawieni empatii". Eksperyment wykazał, że 1892 badanych kierowców, u których wykryto najbardziej nieprzyjemne cechy charakteru, okazało się obecnymi albo aspirującymi właścicielami drogich aut.

"Zauważyłem, że ci, którzy najchętniej jeżdżą na czerwonym świetle, nie ustępują miejsca pieszym i na ogół jeżdżą lekkomyślnie oraz zbyt szybko, często jeżdżą szybkimi niemieckimi samochodami" – powiedział w komunikacie prasowym Jan-Erik Lönnqvist z Uniwersytetu w Helsińskach. W związku ze swoją obserwacją postanowił on odkryć, jaki typ osoby jest najbardziej skłonny kupić drogi samochód i w tym celu stworzył test osobowości fińskich właścicieli samochodów. "Odpowiedzi były jednoznaczne: egocentryczni mężczyźni, którzy są kłótliwi, uparci, nieprzyjemni i pozbawieni empatii, są znacznie bardziej skłonni do posiadania samochodu o wysokim statusie, takiego jak Audi, BMW czy Mercedes" – mówi wspomniany komunikat prasowy – “Te cechy osobowościowe tłumaczą chęć posiadania produktów o wysokim statusie, te same cechy tłumaczą również, dlaczego tacy ludzie łamią przepisy ruchu drogowego częściej niż inni". Jego badanie cytowało wcześniejsze analizy, które również wskazywały, że kierowcy kosztownych pojazdów są bardziej skłonni do łamania przepisów ruchu drogowego lub lekkomyślnej jazdy. 


Naukowiec znalazł jednak drugą stronę medalu, nieco bardziej optymistyczną – wykazał, że również sumienne osoby często skłaniają się ku zakupowi drogich modeli aut. "Ludzie z takim typem osobowości są z reguły szanowani, ambitni, rzetelni i dobrze zorganizowani" – powiedział – "dbają o siebie i swoje zdrowie, a także często dobrze sobie radzą w pracy".