Brytyjskie firmy Oragne i GotWind zaprezentowały niedawno ciekawą nowość — ładowarkę powietrzną do telefonów komórkowych. Choć pomysł ten nie jest już nowością, innowacyjne są wymiary urządzenia, które jest o wiele bardziej kompaktowe, niż jego poprzednicy. Orange Power Pump ma zaledwie 154 x 129 x 47 mm. Jak działa ta oryginalna ładowarka? Wystarczy podłączyć ją do nożnej pompki służącej do nadmuchiwania materaca. Naciskanie na pompkę nogą rozkręca turbinkę wbudowaną w ładowarkę do 2000 obrotów na minutę. Na osi niewielkiego wiatraczka znajduje się generator, wytwarzający prąd elektryczny. 

Według autorów wynalazku 60 sekund pompowania (z szybkością 60 naciśnięć noga na pompkę na minutę) z powodzeniem wystarczy na pięciominutową rozmowę przez przeciętny telefon komórkowy. Ładowarka w formie pompki przyda się nie tylko do telefonu komórkowego — naładować można nią również kamerę, nawigator GPS czy odtwarzacz mp3.

Ekologiczna Orange Power Pump została zademonstrowana na festiwalu w Glastonbury. Ile będzie kosztować ta innowacyjna biwakowa ładowarka, na razie nie wiadomo. JSL

źródło: www.gotwind.org