Prace budowlane mają się rozpocząć lada moment, a zakończyć w roku 2012. Najwyższy most świata stanie się zarazem najdłuższym na Ziemi mostem łukowym (1,6 kilometra). Wyższy z dwóch zdobiących go łuków będzie wysoki na 205 m i 667 m długi.

Most nosić będzie nazwę Szósta Przeprawa (Sixth Crossing). Będzie szeroki jak boisko piłkarskie (64 m). Środkiem ma jeździć metro. Prócz tego będą jezdnie: sześć pasów w każdą stronę. Inżynierowie przewidują, że przez most będzie mogło przejechać 20 tys. aut na godzinę. Ponieważ przęsła zostaną zamocowane na wysokości 15 metrów nad powierzchnią wody, budowla w żaden sposób nie przeszkodzi w żegludze po Zatoce Dubajskiej. Według projektantów mostu z amerykańskiej firmy Fxfowle Architects imponujące łuki mostu nawiązują kształtem do pustynnych wydm. To, że są nierównej wysokości, ma być aluzją do faz Księżyca – który jest najważniejszym arabskim symbolem.

Most w Dubaju różni się od tych budowanych w Polsce nie tylko rozmiarami. Zostanie także wzniesiony w innym celu. Nie jest to inwestycja, która ma położyć kres korkom w mieście, skrócić czas dojazdu ludzi do pracy itp. Most w Dubaju zbuduje się przede wszystkim po to, by dodać splendoru miastu i ozdobić je. Będzie to droga ozdoba, ma kosztować 817 milionów dolarów.

Pod względem tego rodzaju ekstrawagancji stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest dziś niedościgniona: w mieście działa np. jedyny na świecie siedmiogwiazdkowy hotel, Burj Al Arab, będący zarazem najwyższym hotelem świata. Stoi na sztucznej wyspie. Prócz tego Dubaj buduje kompleks dla miłośników narciarstwa i innych sportów zimowych, który oczywiście musi kosztować niemało (milion dolarów), zważywszy geograficzne położenie kraju. W mieście wznoszony jest także Burj Dubaj – już dziś jest to najwyższy wieżowiec świata, choć nie został jeszcze skończony. Docelowo ma mieć co najmniej 818 metrów wysokości (dokładne dane utrzymuje się w tajemnicy). Jest prawdopodobne, że wieżowiec zostanie tak skonstruowany, by mógł zostać podwyższony o kolejne piętra w wypadku, gdyby jakieś inne państwo zbudowało wyższy.

Most Szósta Przeprawa ma być kolejnym cudem cudownego miasta. Miasta, które wznosi ku niebu olbrzymie budowle dzięki bogactwu ukrytemu głęboko pod ziemią.

Ubezpiecz się przed wyjazdem na urlop. Sprawdź składkę i kup tanio online.