Najszybszy samochód świata: jak odbywa się pomiar?

Samochody są opisywane różnymi miarami, jednak najważniejszym z nich jest maksymalna prędkość. Wielu ludzi uważa, że właśnie maksymalne osiągi silnika są częścią duszy auta. Warto wspomnieć, że to właśnie chęć pokonywania odcinków w krótkim czasie sprawiła, że ludzie konstruowali w historii przeróżne maszyny, aby w końcu stworzyć pierwszy samochód.

Wbrew pozorom pomiar prędkości nie jest łatwą procedurą, zwłaszcza jeśli mamy na myśli te uznawane przed świat motoryzacyjny. Wszystkie zasady są regulowane przez Księgę Rekordów Guinnessa. Aby otrzymać jednoznaczną i właściwą miarodajną prędkość przeprowadza się dwa pomiary, a następnie wylicza się prędkość średnią z dwóch wyników. Ten sposób pozwala na uwzględnienie wpływu czynników zewnętrznych m.in. prędkości oraz kierunku wiatru.

W pomiarach liczących się do Księgi Rekordów Guinnessa mogą wziąć udział wyłącznie auto produkowane seryjnie, czyli wyprodukowane co najmniej w 30 egzemplarzach. W rzeczywistości tzw. super auta pokonują zazwyczaj prędkości powyżej 400 km/h. Takie modele będące mocno zindywidualizowane i dostępne tylko dla nielicznych, po części również można nazwać prototypami, które z kolei nie mogą brać udziału w pomiarach regulowanych przez Księgę Rekordów Guinnessa. Te wszystkie różnice podgrzewają rywalizację między autami seryjnymi, produkowanymi często specjalnie w 30 egzemplarzach a prototypami.

Rywalizacja występuje również między samymi koncernami motoryzacyjnymi w biciu rekordów prędkości. Historia rekordów jasno pokazuje, że najszybsze auta należą do amerykańskich i niemieckich firm. Mocną pozycję wypracowała sobie również francuska marka Bugatti oraz szwedzka Koenigsegg. Co ciekawe w ogólnych klasyfikacjach słabo wypadają marki Ferrari oraz Lamborghini specjalizujące się w produkcji sportowych egzemplarzy. Klasyfikacja najszybszych samochodów z roku na rok dynamicznie się zmienia, ponieważ super szybkie auta są produkowane bardzo krótko. Historia, historią, ale przekonajmy się, jaki jest najszybszy samochód na świecie w 2020 roku?