Kim jest najniższy człowiek świata?

Najmniejszy człowiek na naszej planecie - Edward Niño Hernández - przyszedł na świat 10 maja 1986 roku. Jest to najniższy człowiek na świecie, zdolny do samodzielnego poruszania się. Do Księgi Rekordów Guinnessa trafił 4 września 2010 roku. W wieku 24 lat mierzył około 70 centymetrów. Mężczyzna został rekordzistą ponownie w roku 2020 - dokładnie 12 maja. Tytuł ten przyznano mu z uwagi na okoliczności, ale specjalnie w okolicach urodzin, gdy skończył 34 lata. Jego dokładny wzrost został określony w czasie mierzenia i wynosi 72 centymetry i 10 milimetrów.

Przyczyną tak niewielkiego wzrostu człowieka jest ciężka niedoczynność tarczycy. Diagnozę taką udało się postawić dopiero po 20 latach od rozpoczęcia badań. Mimo problemów z normalnym wzrastaniem, Edward Niño Hernández nie miał trudności w rozwoju intelektualnym. Posiada podobne pasje i zainteresowania jak jego znajomi. Uwielbia tańczyć. Jest także aktorem. Najmniejszy człowiek świata ma kolumbijską narodowość. Przyszedł na świat w Bogocie, czyli w stolicy Kolumbii i tam właśnie mieszka. 

Edward Niño Hernández: co o nim wiemy?

Najniższy człowiek na świecie to Edward Niño Hernández. Gdy w wieku 24 lat otrzymał po raz pierwszy tytuł najmniejszego człowieka na świecie, mierzył dokładnie 70,21 centymetra i ważył 10 kilogramów. Otrzymał tytuł 4 września 2010 roku, ale już 14 października 2010 roku tytuł ten odebrał mu inny mężczyzna - Khagendra Thapa Magar z Nepalu. Wówczas skończył on 18 lat, a jego wzrost był mniejszy - mężczyzna mierzył jedynie 67 centymetrów. Khagendra Thapa Magar stracił tytuł na rzecz Filipińczyka, Junrey'a Balawinga, który mierzył zaledwie około 60 centymetrów. Ponieważ jednak Khagendra Thapa Magar zmarł 17 stycznia 2020 roku, a Junrey Balawing nie mógł chodzić, tytuł "najniższy człowiek świata" przypadł ponownie Edwardowi Niño Hernándezowi. W trakcie ceremonii była przy nim rodzina oraz ortopeda.

Co jeszcze o nim wiemy? Edward Niño Hernández urodził się w 1986 roku i początkowo nic nie wskazywało, że nie będzie rósł jak inne dzieci. Dopiero w wieku 4 lat okazało się, że nie rośnie w podobnym tempie jak jego rówieśnicy. Chociaż nie posiada jednak takiego wzrostu jak inni, potrafi podobnie, a może nawet bardziej cieszyć się życiem. Uwielbia tańczyć przy muzyce Reggaeton, Merengue i Vallenato, czyli przy radosnej, skocznej muzyce. Najmniejszy człowiek na świecie sam uważa, że rozmiar i wzrost nie mają znaczenia, i że człowiek może osiągnąć wszystko czego chce. Mówi o sobie, że jest niewielki, ale ma wielkie serce. 

Poprzednie rekordy Guinnessa

Ile wzrostu ma najniższy człowiek świata? Gdzie mieszkają najmniejsi ludzie na naszej planecie? Zgodnie z przeprowadzanymi badaniami najwyżsi mężczyźni mieszkają w Holandii, a najniżsi w Indonezji, gdzie średni wzrost to 1,58 metra. Z niskiego wzrostu znani są także Pigmeje, zamieszkujący lasy tropikalne Afryki Środkowej, którzy osiągają średnio 1,4-1,5 metra. Najmniejszy człowiek na świecie to jednak co innego. W historii za najniższego człowieka na świecie uchodzi Chandra Bahadur Dangi, który przyszedł na świat 30 listopada 1939 roku w Nepalu, a zmarł 4 września 2015 roku w Pago Pago. Mężczyzna ważył zaledwie 14,5 kilograma, a jeśli chodzi o wzrost, mierzył 0,546 metra. Był najniższym, dorosłym człowiekiem w historii, jakiego wzrost został zmierzony.

Najmniejszy i największy człowiek świata od zawsze wzbudzają zainteresowanie. Trudno się więc dziwić, że wiele osób poszukuje podobnych informacji i interesuje się nimi. Można je znaleźć w Księdze rekordów Guinnessa, czyli w prestiżowej publikacji - informatorze wydawanym w każdym roku przez firmę Guinness. Pierwsza edycja tej księgi została wydana w roku 1955, 27 sierpnia i niemal od razu stała się bestsellerem. Do Księgi rekordów Guinnessa trafiło w tej kategorii już wiele osób.

Najniższą, poruszającą się samodzielnie kobietą na świecie jest Jyoti Amge, ze wzrostem 62,8 centymetra, a najmniejszą, nieporuszającą się samodzielnie kobietą była Madge Bester z Johannesburga w RPA, która mierzyła 65 centymetrów. Kobieta zmarła w roku 2018. Najmniejszym, nieporuszającym się samodzielnie mężczyzną był od 2011 roku Junrey Balawing z Filipin, który mierzył zaledwie 59,93 centymetra. Zmarł 28 lipca 2020 roku.