Powstają wskutek zapadania grawitacyjnego chmury materii składającej się głównie z wodoru. Stanowią skupiska powiązanej grawitacyjnie materii. Gwiazdy – bo o nich mowa - są kulistymi ciałami niebieskimi. Kiedy powstają – tworzą je głównie wodór i hel, a z czasem przybywa w nich metali.

Przynajmniej przez część swojego istnienia gwiazdy emitują promieniowanie elektromagnetyczne. Właśnie przez analizę docierającego z gwiazd promieniowania uzyskuje się informacje o gwiazdach, a ich głównymi parametrami są temperatura powierzchni oraz jasność absolutna. Częścią promieniowania elektromagnetycznego, na które reaguje w procesie widzenia siatkówka oka, jest światło widzialne.

Jedynie Słońce i niektóre supernowe są dla nas widoczne w ciągu dnia. Pozostałe gwiazdy można obserwować z powierzchni Ziemi jedynie na nocnym niebie, gdyż nie są wtedy przyćmiewane przez światło słoneczne rozproszone w atmosferze. Wiele gwiazd jest związanych grawitacyjnie z innymi i tworzą układy, w których poruszają się wokół siebie.

Ciała niebieskie najlepiej widoczne na nocnym niebie ułożone są w gwiazdozbiory i mają swoje nazwy, z czasem ujednolicone dzięki katalogom astronomicznym.

Lista najjaśniejszych gwiazd na niebie

Niektóre gwiazdy wydają się bardzo jasne, ponieważ znajdują się stosunkowo blisko Ziemi. Inne z kolei są ogromne, bardzo gorące i wydzielają dużo promieniowania. Wszystkie gwiazdy, które możemy dostrzec gołym okiem na nocnym niebie należą do Drogi Mlecznej. Spośród setek miliardów gwiazd, które zawiera, jesteśmy w stanie dostrzec z Ziemi zaledwie ich cząstkę.Jakie najjaśniejsze gwiazdy możemy zatem obserwować?

Syriusz

Najjaśniejszą gwiazdą na nocnym niebie jest Syriusz, znany również jako Psia Gwiazda. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „wypalenia”. Jest jedną z najbliższych nam gwiazd.

Oddalony o 8,6 lat świetlnych od Ziemi Syriusz jest z niej widoczny od końca sierpnia do końca marca. Syriusz, oglądany gołym okiem wygląda jak pojedyncza gwiazda. W rzeczywistości jednak jest gwiazdą podwójną – składa się z jasnej, białej gwiazdy określanej jako Syriusz A oraz towarzyszącego jej białego karła, znanego jako Syriusz B.

Kanopus

To druga po Syriuszu pod względem jasności gwiazda nocnego nieba. Położona w gwiazdozbiorze Kila jest oddalona od Słońca o około 309 lat świetlnych. Ze względu na dużą jasność i dogodne położenie na sferze niebieskiej, Kanopus jest często wykorzystywany jako punkt orientacyjny dla urządzeń nawigujących statki kosmiczne.

Kanopus jest widoczny gołym okiem z całej półkuli południowej, natomiast z półkuli północnej jedynie do szerokości geograficznej 37'N, zatem z Polski gwiazda jest niewidoczna. Skąd pochodzi jej nazwa? W greckiej mitologii Kanopus był nawigatorem flotylli Menelaosa – króla Sparty - którą przeciwne wiatry podczas powrotu z wojny trojańskiej zawiodły na wybrzeża Egiptu. Kanopus tam zmarł.

W dniu jego zgonu nisko nad horyzontem świeciła bardzo jasna gwiazda, która otrzymała jego imię a w miejscu jego śmierci Menelaos wybudował miasto Kanopos. Inna etymologia nazwy Kanopus pochodzi od egipskiego Kahi Nub ( Złota Ziemia ) i prawdopodobnie nawiązuje do położenia gwiazdy nisko nad południowym horyzontem.