Oto 6 sposobów na to, jak zabezpieczyć swoje na dane podczas wakacyjnych wyjazdów:

1. Chmura dla zdjęć, filmów i dokumentów

Prawdopodobnie już korzystasz z usługi chmurowej, ułatwiającej szybkie współdzielenie wakacyjnych doświadczeń ze znajomymi w mediach społecznościowych. Jeżeli poziom bezpieczeństwa wybranej chmury nie budzi naszych zastrzeżeń możemy ułatwić sobie podróż umieszczając w niej elektroniczne potwierdzenia wszystkich zarezerwowanych pobytów, przelotów itp. Nawet więcej: wodoodporna saszetka na paszport i wizę to niezły pomysł, ale rozważmy przechowanie ich skanów w chmurze – amazoński deszcz nie zaleje ich na pewno.

2. Backup kluczowych danych

Najprostszym sposobem ochrony danych jest regularne tworzenie backupu. Można go z łatwością wykonać przechowując kluczowe informacje w folderze zainstalowanego rozwiązania chmurowego. W ten sposób nasze podłączone do sieci urządzenie automatycznie skopiuje do chmury umieszczone tam pliki. Co jednak jest dobre nawet dla tysięcy zdjęć niekoniecznie będzie idealne dla programów używanych przez nas w podróży. Bezpieczeństwo zapewni im tylko backup i to najlepiej tworzący obraz całego dysku. Taki obraz zawiera nie tylko wszystkie nasze pliki i foldery, ale i cały system z jego aplikacjami oraz naszymi ustawieniami. Backup tego rodzaju można wykonać m.in. rozwiązaniami ShadowProtect firmy StorageCraft.

3. Szyfrowanie urządzeń

Mając backup nie musimy się już martwić utratą danych – po przywróceniu kopii bezpieczeństwa spokojnie wznowimy pracę nie tracąc żadnych swoich informacji. Warto jednak pomyśleć o zagrożeniach związanych z niepowołanym dostępem do naszych danych, który uzyska nowy „właściciel” naszego sprzętu. Dobrym pomysłem jest szyfrowanie dostępu do urządzeń zabieranych w podróż – w czasie, gdy złodziej bezskutecznie próbuje znaleźć plik z naszymi hasłami bankowymi możemy spróbować go namierzyć wykorzystując…

4. Geotracking

Instalując na zabieranych urządzeniach oprogramowanie śledzące położenie możemy znacząco przyspieszyć odzyskanie naszego zaginionego sprzętu. Programy tropiące sygnał GPS zwiększają nasze szanse na zlokalizowanie utraconej własności, która przecież wcale nie musiała trafić w ręce przestępcy – równie dobrze mogliśmy jej zapomnieć z poprzedniego miejsca pobytu. Geotracking wskazuje, że nasz sprzęt jest w motelu, którego wcześniej nie odwiedzaliśmy? Jeżeli zapomnieliśmy o szyfrowaniu pozostaje nam już tylko wykonać…

5. Zdalne kasowanie danych

Zdalne czyszczenie pamięci straconego urządzenia uchroni nas przed skutkami utraty danych, które nie zostały wcześniej odpowiednio zabezpieczone. Chociaż taką operację na różnych zasadach umożliwiają różne dostępne programy to tak naprawdę dla jej powodzenia kluczowe jest co innego – nasza błyskawiczna reakcja. Jeżeli złodziej zdąży znaleźć i skopiować nasze wrażliwe dane do swoich zbiorów to ich zdalne usunięcie niewiele nam już pomoże.

6. Podpisz swoje urządzenia

Wydaje się naiwne? Wcale nie – jeżeli tylko zabezpieczyliśmy swoje dane szyfrowaniem lub usunęliśmy je zdalnie to podanie kontaktu raczej nie naraża nas na żadne ryzyko. Bez dostępu do naszych danych nieuczciwy znalazca co najwyżej sformatuje i odsprzeda skradziony sprzęt lub będzie używał go sam. Uczciwy znalazca odeśle go na wskazany przez nas adres.