Sport przyciąga ludzi z przyczyn psychologicznych. Ludzie lubią rywalizację i kibicowanie "naszym". Nauka jest mniej emocjonująca i mniej widowiskowa, a przedstawiane przez nią kwestie wymagają też wyższego poziomu skupienia i zrozumienia niż kibicowanie piłkarzom czy skoczkom. Nic dziwnego, że transmisje sportowe w telewizji przyciągają większą widownię niż programy popularnonaukowe.

Są jednak imprezy, takie jak Turniej Młodych Fizyków, których przebieg jest transmitowany w internecie i budzi niemałe emocje. Na czym polega rywalizacja w dziedzinie fizyki? I czego dzięki takim turniejom może nauczyć się młodzież? O tym opowiedzą moi rozmówcy w studiu TOK FM: Zofia Dziekan, studentka międzywydziałowych studiów matematyczno-przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego, dr Leszek Gładczuk z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk oraz Dariusz Aksamit z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej i stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

Przy okazji polecam archiwalne odcinki audycji o popularyzacji biologii, dezinformacji i pseudonauce oraz stronę Turnieju Młodych Fizyków.

Uwaga - zmiana godziny emisji audycji! Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 16 lutego o godz. 14:20 (pierwsza część) i o godz. 14:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!