Planując wakacje zwracamy uwagę na ceny, rekomendacje i prognozę pogody. Rzadziej jednak zastanawiamy się nad tym, jak nasza podróż wpłynie na stan środowiska, a nasz pobyt - na stan lokalnej kultury i ekonomii. Tymczasem turystyka odpowiada za niemałą część emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Niestety, nie wszędzie można dojechać np. pociągiem. A jeśli już można - np. do Pragi - to okazuje się, że lot samolotem jest tańszy i wygodniejszy. Ja sam od lat spędzam wakacje przede wszystkim w Polsce - ostatnio najchętniej w gospodarstwie agroturystycznym z prawdziwego zdarzenia, do którego dojeżdżam PKP i PKS.

Jak podróżować w sposób możliwie ekologiczny? I na czym polega zdobywający ostatnio popularność wypoczynek "slow"? O tym opowiedzą moje rozmówczynie w studiu TOK FM: Julia Lachowicz, dziennikarka, tłumaczka, autorka albumu "H2O" o wodzie oraz Aleksandra Klonowska-Szałek, współzałożycielka portalu SlowHop.com.

Przy okazji polecam audycje archiwalne o technologiach dla podróżników z 2014 r. i 2016 r. oraz o slow food.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 21 lipca o godz. 14:40 (pierwsza część) i o godz. 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!