Dzięki lekturze mitów można poznać zwyczaje lokalnych społeczności przed tysiącami lat, ich wierzenia religijne, tradycje, rytuały czy światopogląd. Każdy mit grecki zawiera również uniwersalne prawdy moralne i duchowe, odpowiada na pytania dotyczące sensu ludzkiej egzystencji oraz wyjaśnia niezrozumiałe zjawiska przyrodnicze. Mitologie greckie ukazują postaci o nadludzkich zdolnościach, takich jak bogowie czy herosi.

 

Mity greckie: mit o Tezeuszu 

Tezeusz był synem króla Aten Egeusza, który porzucił jego matkę Ajtrę. Chwilę przed tym wydarzeniem pokazał jej ogromny głaz, pod których schował własne sandały oraz miecz. Kiedy Tezeusz stał się mężczyzną, wybrał się wspólnie z matką w to miejsce, aby odsunąć głaz i zabrać przedmioty należące do ojca. Dzięki swojej nadludzkiej sile, nie miał najmniejszych problemów z podniesieniem ciężkiego kamienia.  

Tezeusz swoją silę wykorzystał następnie, aby ujarzmić niebezpiecznego byka Minotaura, który zagrażał mieszkańcom Aten. Postanowił go zabić, a następnie złożyć bogom w ofierze. Udał się do wielkiego labiryntu, w którym znajdował się Minotaur. Otrzymał kłębek nici od Ariadny, który miał mu pozwolić wydostać się z labiryntu po pomyślnym zakończeniu swojej misji. O zabiciu byka obiecał poinformować poprzez zawieszenie czerwonego żagla, podczas gdy pozostawienie czarnego wskazywałoby na to, że poległ w walce.  

Misja zakończyła się sukcesem, po czym Tezeusz odpłynął na pokładzie wspólnie z Ariadną. Zanim dotarli z powrotem, mężczyzna przestał odczuwać względem niej miłość i kiedy ta spała, polecił wyrzucić ją za pokład i pozostawić na wyspie Aksos. Zaskoczona po przebudzeniu kobieta wpadła w rozpacz i głośno wołała swojego ukochanego. Wkrótce jej oczom ukazał się zakochany w niej Dionizos, który postanowił wziąć ją za żonę.

Tezeusz po pokonaniu Minotaura zapomniał zmienić żagiel z czarnego na czerwony. Jego ojciec był więc przekonany, że syn poniósł śmierć w starciu z bykiem. Popadł w rozpacz i odebrał sobie życie, rzucając się do morza. Całe miasto opłakiwało śmierć króla i na długo pogrążyło się w żałobie. 

Najważniejszym motywem mitu o Tezeuszu jest labirynt, który można zinterpretować jako nieznany i pełny niebezpieczeństw świat, w którym przyszło żyć człowiekowi. Aby w nim nie pobłądzić, potrzebujemy pomocy innego człowieka, którą symbolizuje nic Ariadny. Wejście do labiryntu można również odczytywać jako próba uświadomienia sobie trudnej prawdy o sobie samym.