Pierwsze egzaminy maturalne 2020 za nami. Tradycyjnie okres matur rozpoczyna test z języka polskiego. Jakie teksty znalazły się na tegorocznym egzaminie i z jakimi pytaniami musieli zmierzyć się maturzyści? Zobacz oficjalne arkusze maturalne z języka polskiego.

Tegoroczna matura długo pozostawała wielką niewiadomą. Przez epidemię koronawirusa istniała obawa, że egzaminy zostaną przesunięte na okres wakacji, na wrzesień, lub w ogóle nie odbędą się w tym roku. Ostatecznie egzaminy pisemne odbywają się z zachowaniem nowych zasad ostrożności.

Z kolei egzaminy ustne nie odbędą się. Wyjątkiem są egzaminy ustne dla uczniów, którzy przed końcem maja złożyli w sekretariacie szkoły odpowiednie oświadczenie o chęci przystąpienia do egzaminu ustnego w związku z koniecznością przedłożenia jego wyników na zagranicznej uczelni. Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że łącznie w całym kraju odbędzie 327 egzaminów ustnych. Każdy w terminie ustalonym indywidualnie między uczniem a szkołą.

Rozpoczynające się dziś egzaminy potrwają do 29 czerwca, a ich wyniki mają zostać ogłoszone 11 sierpnia. Aby zdać egzamin, maturzyści muszą zdobyć minimum 30 proc. punktów z testów z przedmiotów obowiązkowych – język polski, matematyka, język obcy. Wyniki z przedmiotów dodatkowych nie wpływają na zaliczenie egzaminu.

Zobacz arkusze maturalne 2020 z języka polskiego:

Matura 2020 – język polski – poziom podstawowy

Matura 2020 – język polski – poziom rozszerzony