Po wprowadzeniu nowych przepisów płatny urlop rodzicielski zostanie wydłużony z 11,5 do 14 miesięcy. Władze zachęcają rodziców do równego podziału urlopu – na każdego rodzica przypadałyby wówczas 164 dni wolne, czyli łącznie 328 dni (roboczych). Z czego maksymalnie 69 dni ze swojej puli rodzic będzie mógł przekazać partnerowi lub partnerce.

Ponadto kobiecie będzie przysługiwało prawo do dodatkowego miesiąca zasiłku w czasie ciąży.

Rodzice samodzielnie wychowujący dzieci będą mogli skorzystać z całości świadczenia, czyli 14 miesięcy płatnego urlopu.

– Dzielenie się obowiązkami rodziców w życiu codziennym stanie się łatwiejsze, a relacje między rodzicami a dzieckiem zostaną wzmocnione od wczesnego dzieciństwa – powiedziała Aino-Kaisa Pekonen, minister spraw społecznych i zdrowia.

 

Urlop ojcowski – nowe zasady

Nowe regulacje to duża zmiana szczególnie dla ojców, którym do tej por przysługiwało zaledwie nieco ponad 2 miesiące urlopu ojcowskiego, który musieli wykorzystać przed ukończeniem przez dziecko 2 lat. W innym przypadku urlop przepadał.

Jak wynika ze statystyk, większość mężczyzn nie decydowała się na skorzystanie z urlopu. Premier Finlandii Sanna Marin, powiedziała ostatnio, że Finlandia ma wciąż wiele do zrobienia w kwestii równouprawnienia płci, a zmiany przyczynią się też do poprawienia więzi między ojcami i dziećmi już od najmłodszych lat.

Finlandia zmaga się też z kryzysem demograficznym. Współczynnik dzietności w 2019 roku wyniósł 1,35 i był najniższy w historii.

Nowe regulacje dotyczące urlopów rodzicielskich mają wejść w życie jesienią 2021 roku.

Najhojniejszy system urlopów rodzicielskich w Europie obowiązuje w Szwecji, która zajęła drugie miejsce wśród krajów najlepszych do wychowania dziecka w rankingu stworzonym przez US News & World Report. Tutaj rodzice mają do dyspozycji łącznie 480 dni urlopu, z czego każde z nich musi wykorzystać co najmniej 90 dni. Resztą mogą podzielić się wedle uznania.

Także Komisja Europejska od pewnego czasu pracuje nad przepisami, które miałyby wprowadzać obowiązkowe 3-miesięczne urlopy ojcowskie. Takie rozwiązanie miałoby wpłynąć na zrównanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.