Mikrofalówka 

W 1945 pracujący dla Raytheon Corporation inżynier Percy Spencer pracował nad projektem związanym z radiolokacją. Testując nową komorę próżniową odkrył, że batonik czekoladowy, który trzymał w kieszeni, rozpuścił się znacznie szybciej. Zdziwił się postanowił to testować dalej. Niedługo później opatentował swoją pierwszą kuchenkę mikrofalową – ważyła 340 kilogramów i była wysoka na 168 centymetrów. 

Chinina 

Pierwszy skuteczny lek przeciwko malarii dziś często można spotkać jako składnik toniku. Już w XVII wieku korzystali z niego jezuici, ale jego odkrycie przypisuje się rdzennym ludom mieszkającym w Andach. Legenda głosi, że kiedyś pewien mężczyzna zabłądził w lesie i zachorował na malarię. Odnalazł źródełko wody pod drzewem chinowym, a gdy napił się, gorzki smak wody go przestraszył. Spodziewał się, że będzie mu jeszcze gorzej, tymczasem stan zdrowia się poprawił.

Promienie X

W 1895 roku niemiecki fizyk Wilhelm Roentgen eksperymentował z rurą Crookesa, urządzeniem do demonstrowania prostoliniowiowego przebiegu tzw. „promieni katodowych”. Zwrócił uwagę na fakt, że choć rura była zakryta niedaleki fluorescencyjny ekran się świecił, nawet gdy zgaszono w pomieszczeniu światło. Gdy fizyk próbował zakrywać promienie różnymi zasłonami nic to nie dawało, a gdy przyłożył rękę przed rurą – zobaczył swoje kości w rzuconym na ścianie obrazie. Od tego zaczęły się jego badania, które dadzą światu promienie X, u nas nazywane nazwiskiem uczonego. 

Radioaktywność

Zaintrygowany odkryciem Roentgena Henri Becquerel postanowił zbadać ich związek z naturalną zdolnością niektórych substancji do wytwarzania światła. 

Eskperymentował z wywoływaniem fotografii z użyciem soli uranowych licząc, że uda mu się złapać promienie złoneczne i ich energię. Spodziewał się, że będzie potrzebował dobrej pogody by przeswietlić zdjęcia. Udało mu się to mimo zachmurzenia, przez co zrozumiał, że na prześwietlenie musiały mieć wpływ związki uranu.