Majątek finansisty opiewa na 577 milionów dolarów. To, kto go odziedziczy nie jest jasne, jednak testament miał podpisać na dwa dni przed swoją śmiercią. To, oraz zadawnione znajomości z najwyższymi amerykańskimi elitami to idealne paliwo do podlewania najróżniejszych spiskowych wyjaśnień jego aresztowania i zgonu. W internecie nietrudno przeczytać doniesienia o rzekomym spisku rodziny Clintonów, których Epstein mógłby w sądzie skompromitować ujawniając szereg sekretów. Nie brakuje także takich, którzy winę zrzucają na Donalda Trumpa i jego administrację. Trudno znaleźć wyważone opinie na temat śmierci biznesmena.

Zdjęcie Epsteina wydane mediom po jego śmierci, zrobione w areszcie. Źródło: AFP PHOTO / NEW YORK STATE SEX OFFENDER REGISTRY/HANDOUT"

Jego przypadek jest podobny do innego przedstawiciela najbogatszych i najbardziej wpływowych Amerykanów – Harvey'a Weinsteina. Obaj powołując się na swoje nieograniczone zasoby i kontakty obiecywali młodziutkim dziewczętom pomoc w karierze. Weinstein miał otwierać drzwi do świata filmu, Epstein podawał się za rekrutera marki modowej Victoria's Secret, której modelki zwane „aniołkami” mają opinię najpiękniejszych na świecie. Dziewczęta w wieku 14-15 lat były wykorzystywane seksualnie i fotografowane. Ich erotyczne zdjęcia znajdą służby podczas pierwszego śledztwa przeciwko milionerowi w 2005 roku.

Epstein nie krył się ze swoimi preferencjami, chętnie opowiadał o rozwiązłym i wystawnym stylu życia. Najważniejsi ludzie USA zdawali się jednak zupełnie nie zauważać jego przestępstw względem dzieci. Zgromadzony przeciwko niemu materiał dowodowy wskazuje także na fakt, że umożliwiał on schadzki swoich przyjaciół z nieletnimi w swoich willach między innymi na Florydzie i Nowym Meksyku oraz na prywatnej wyspie.

- Byłam młoda, przestraszona, nie wiedziałam co oni mogą zrobić i po prostu pozwoliłam na to – mówiła w rozmowie z Miami Herald Virginia Roberts, która jako szesnastolatka trafiła do jednej z willi Epsteina. Pracowała w należącym do rodziny Trumpów spa w Palm Beach. Milionerowi miała ją przedstawić Ghislaine Maxwell, łowczyni talentów i spadkobierczyni medialnej fortuny, dziś uznawana za osobę, która wyszukiwała i podsuwała mu przyszłe ofiary.

- Trening zaczął się natychmiast. Polegało to na instruowaniu jak dawać Jeffrey'owi to czego chce – mówiła Roberts – To zaskakujące, że kobieta nie tylko pozwala sobie takie rzeczy robić, ale i instruuje inną.

- Miałam 14 lat i aparat na zębach – wspomina Courtney Wild, kolejna z ofiar, w rozmowie z ABC News – Pokazano nam gdzie są stoły do masażu i mieliśmy ich masować. Po 30 minutach odesłał drugą dziewczynę, a mi kazał się zrelaksować i rozebrać do bielizny. Chciał bym stała obok gdy mnie dotykał i się onanizował.

Gdy w lipcu 2019 roku śledczy weszli do domu Epstein'a mieli znaleźć tam setki fotografii erotycznych, wiele z nich przedstawiało nieletnie. W domowym sejfie natrafiono na płyty kompaktowe, z których jedna wyraźnie była opisana „młode różne nagie 1”. Oprócz tego znaleziono przeterminowany fałszywy austriacki paszport z pieczątkami wskazującymi na podróże do wielu krajów Europy. Adwokaci Epstein'a tłumaczyli, że potrzebował go w związku z zagrożeniem porwaniami w krajach arabskich. Mężczyznę aresztowano 6 lipca na lotnisku Teterboro w New Jersey. Od lat latał prywatnym Boeingiem 727 nazywanym „Lolita Express”.

Jeffrey Epstein na sali sądowej 8 sierpnia 2019 roku. Nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Źródło: Associated Press / East News

Pierwszy wyrok za namawianie nieletnich do prostytucji usłyszał w 2008 roku. Dzięki ugodzie pozasądowej uniknął dożywocia i dostał 13 miesięcy więzienia. 12 lat później po aresztowaniu adwokaci zaoferowali wpłacenie kaucji w wysokości 600 milionów dolarów, by mógł przebywać w areszcie domowym, jednak sąd się na to nie zgodził.

23 lipca Epstein został znaleziony w celi ze śladami wskazującymi na próbę samobójczą. Przebywający z nim w celi Nicholas Tartaglione (były policjant skazany za 4 morderstwa) zeznał, że nie wiedział jak do tego doszło. W mediach pojawiały się wersje, wedle których milioner miał próbować odebrania sobie życia lub mogła to być próba uciszenia go zanim zezna na niekorzyść potężnych przyjaciół.

W kręgu znajomych Epsteina oprócz Clintonów i Donalda Trumpa znajdowali się między innymi brytyjski książę Andrzej, Rupert Murdoch, Michael Bloomberg, Richard Branson, Michael Jackson, Alec Baldwin, Tony Blair, Ehud Barak oraz rodziny Kennedy, Rockefellerów i Rotschildów. Wszyscy jednoznacznie odcinają się dziś od bliższych znajomości z nim.

Protestujący przed sądem w Nowym Jorku, domagający się skazania Epsteina. Źródło: STEPHANIE KEITH/Getty AFP/East News

Komentatorzy spodziewali się, że Epstein podczas zeznań w sądzie pogrąży najpotężniejszych tego świata. Tymczasem śmierć nie zakończyła śledztwa, tym bardziej, że wciąż pojawiają się zeznania kolejnych pokrzywdzonych przez niego kobiet. Część prawników chce doprowadzić do przeznaczenia jego pieniędzy na rzecz poszkodowanych.

- Oddajmy jego majątek ofiarom. To jedyna forma sprawiedliwości jaką mogą dostać – mówi jedna z zaangażowanych w sprawę prawniczek, Lisa Bloom – Zasługują na to. W imieniu ofiar Epsteina, które reprezentuje, zamierzam o to walczyć.

Były prokurator federalny David S. Weinstein, który nie zajmuje się tą sprawą, spodziewa się, że to dopiero początek sądowych batalii o spadek po bogatym przestępcy.

- To nie zakończy się szybko – podsumowuje.